Kakav klima-uređaj bi trebalo da nabavite i kako da ga zaštitite?
Kada pritisne vrućina, mnogi počinju da razmišljaju o kupovini klima-uređaja. Pošto je ovo skupa i prilično teška odluka, savjetujemo vam da ne prenagljujete. Provjerili smo sa stručnjacima iz „Tersusa” koju vrstu klima-uređaja preporučuju, gdje ga je najefikasnije postaviti i kako ga pravilno koristiti. Mi dodajemo savjete o osiguranju.
1. Kupovina klima-uređaja? Odaberite inverterski
Inverter klime su najpristupačnije i najekonomičnije. Snagu rada prilagođavaju potrebama prostorije, bez većih temperaturnih oscilacija. Ujedno su ekonomične jer koriste vrlo malo energije za održavanje postavljene temperature.
2. Ne kupujte prenosive klima-uređaje
U praksi se pokazalo da su prenosivi klima-uređaji manje efikasni i da troše više energije od inverter klima. Takođe su kabastiji, a i mnogo je teže obezbediti odvod vrućeg vazduha i kondenzovane vode.
3. Prvo odgovorite na osnovna pitanja
Da biste kupili klima-uređaj koji će se uklopiti u vaš dom, potrebno je da razmotrite razne faktore. Kako biste lakše odredili vrstu i snagu klima-uređaja, odgovorite na sledeća pitanja:
- Koje su vaše potrebe i želje? Da li vam je klima-uređaj potreban samo za hlađenje ili i za grejanje, odnosno sušenje vazduha?
- Za šta se koristi prostorija?
- Da li je to podrum, prizemlje, mezanin ili tavanski prostor, kolike je površine i koja mu je lokacija? Koliko ljudi je obično u tom prostoru?
- Kako inače provjetravate i grijete taj prostor?
- Kolike su staklene površine, kakvo je zastakljivanje?
- Kolika je i kakva izolacija?
- Koje su opcije za instalaciju uređaja (zid, pod, plafon, ugradnja…)?
- Koji su načini za odvod kondenzacije iz sobe (da li se kondenzacija može odvoditi prirodnim putem, da li je neophodno korišćenje pumpe…)?
Primjer preporučene snage klima-uređaja:
1. Za stan od 55 kvadrata, visine plafona do 2,5 m, preporučili bismo split klima-uređaj snage od oko 3,5 kW (1x spoljna i 1x unutrašnja jedinica).
2. Za veliki stan ili kuću od 120 kvadrata (na jednom ili dva nivoa), visine plafona do 2,5 m, preporučili bismo multi split sistem snage od oko 7 kW (1x spoljna i 2x unutrašnje jedinice).
4. Cijena ne bi trebalo da bude odlučujući faktor pri izboru
Prije nego što kupite klima-uređaj, sakupite što više informacija. Obratite pažnju na:
- Model: zidni, podni, plafonski, kasetni, jedan sistem, multi sistem.
- Vrsta uređaja: hlađenje, hlađenje i grejanje, grejanje pri nižim spoljnim temperaturama.
- Klasa energetske efikasnosti, koeficijent energetske efikasnosti tokom hlađenja (SEER) i sezonski koeficijent učinka za grejanje (SCOP).
- Režim rada na spoljašnjim temperaturama, nivo buke i sistem filtracije.
Najpopularniji i najkvalitetniji klima-uređaji koji imaju inverter kontrolu hlađenja i grijanja jesu zidni modeli i pripadaju klasi A (+++, ++, +) energetske efikasnosti. Imaju koeficijent performansi (SCOP ili SEER) koji premašuje 3 ili 5. To znači da za jedan kilogram utrošene energije dobijate tri ili pet kilovata korisne energije. Djeluju na -15 ili čak -25 stepeni Celzijusa sa zvučnim pritiskom ispod 22 decibela. Imaju sistem za filtraciju sa elektrostatičkim filterom koji uništava mikrobe i sprečava nastanak buđi.
5. Instalirajte klima-uređaje tamo gdje su temperaturne oscilacije najveće
Najpogodnije je ako imate klimu u sobi ili dijelu zgrade gdje su temperaturne oscilacije najveće (gde je najtoplije), a vrata zatvorena.
Ako samo želite da se rashladite, unutrašnju jedinicu možete instalirati i u hodniku, odakle hladan vazduh može da prođe kroz otvorena vrata do drugih prostorija.
Klima-uređaji se takođe mogu instalirati u spavaćoj sobi, ali imajte na umu da i oni najtiši emituju zvuk, što nekima može da odvuče pažnju. Nemojte da usmjeravate hladan vazduh direktno u pravcu kreveta, već na drugu stranu.
6. Redovno održavajte klima-uređaj
Čistoća filtera u zatvorenoj jedinici u velikoj mjeri utiče na kvalitet rada uređaja i kvalitet vazduha u prostoriji. Koliko često treba čistiti filter zavisi od korišćenja prostorije i samog uređaja (dim, masna isparenja, čestice prašine…). Držite se intervala čišćenja koje preporučuje proizvođač, a svakako je očistite makar posle sezone hlađenja i posle grejne sezone.
7. Ne pretjerujte kada podešavate temperaturu
Preporuka je da tokom ljeta maksimalna razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature bude oko 6°C. Ako je razlika veća, možete se prehladiti kada iz vruće spoljašnjosti uđete u rashlađenu unutrašnjost.
Ako je prostorija pregrijana, ohladite je dok ste odsutni tako što ćete podesiti tajmer da se klima uključi u odgovarajuće vrijeme ili, ako klima-uređaj ima tu mogućnost, uključite je daljinski putem mobilnog telefona.
Podesite željenu temperaturu, ali nemojte klimu uključivati kratko s postavkom najniže temperature.
8. Osigurajte svoj dom
Za kupljeni klima-uređaj dobićete garanciju. Međutim, šteta koju biste mogli da prouzrokujete vi ili treća lica, kao što je na primjer pad ili udarac uređaja, nije pokrivena garancijom.
Garancija ne pokriva ni štetu usljed prirodnih katastrofa ili prirodnih opasnosti, kao ni, na primjer, požara koji su izazvala treća lica.
Garancija takođe ne uključuje nedostatke izazvane indirektnim udarom groma na aparate. Stoga svakako ima smisla ugovoriti osiguranje koje pokriva i ove opasnosti.
Ugovaranjem polise za osiguranje doma jednostavno možete da osigurate svoj dom kao građevinski objekat i pokretnu stambenu imovinu. U zavisnosti od odabranih pokrića, ovo osiguranje može da vam pokrije i štetu koja na klima-uređaju nastane usled požara, poplava, izlivanja vode, pada drveta…
Osiguranje doma se takođe može ugovoriti i onlajn uz samo nekoliko klikova.
Izvor: Vse bo v redu.