Mobilni telefoni nisu jedini koji remete pažnju vozača.
Pokret „I dalje vozim – iako ne hodam“ (Še vedno vozim – vendar ne hodim) podsjeća da više od 40% povreda kičmene moždine nastaje usljed saobraćajne nezgode. 23% tih nesreća uzrokovane su tipkanjem na mobilnom telefonu. Ipak mobilni telefon nije jedini koji ometa pažnju vozača i povećava rizik od saobraćajne nezgode. Napravili smo pregled šta vam sve za vrijeme vožnje može skrenuti pažnju sa ceste.
Stručnjaci Sektora za saobraćaj u SAD napominju da pažnju vozača mogu ometati tri vrste smetnji:
- vizuelne smetnje, zbog kojih vozač ne gleda na cestu,
- manuelne smetnje, zbog kojih vozač spusti ruke sa volana, i
- kognitivne smetnje, radi kojih vozač razmišlja o nečem drugom, a ne o vožnji.
1. Mobilni telefon
Prema mišljenju stručnjaka, najveća opasnost za nastanak saobraćajne nezgode je tipkanje tekstualnih poruka, jer uključuje sva tri tipa smetnji.
Sličan učinak na vožnju može imati upotreba mobilnog uređaja pred uspostavljanje poziva, kada tražimo telefonski broj željene osobe. Čak i sa hands-free opcijom pojedinac treba prvo na ekranu pronaći broj (osim na uređajima sa glasovnim komandama) i pri tome odvraća pogled sa ceste.
Vozača može lako poremetiti i telefonski razgovor koji mu odvraća pažnju sa dešavanja na cesti u tom trenutku.
2. Neodgovarajuća obuća
Vožnja u sandalama može biti opasna. Kada pritišćete papučice za vrijeme normalne, stabilne vožnje, nema problema. Ali kada je potrebno brzo reagovati i pomjerati nogu sa papučice gasa na kočnicu ili brzo pritisnuti papučicu kvačila, radi zaglavljenog đona možete izgubiti sekundu ili više. Pri brzini od 80 kilometara na sat ovo znači gubitak od najmanje 20 metara udaljenosti pri kočenju.
Neodgovarajuća obuća su i visoke pete.
3. Hrana i piće
Brojne studije su pokazale da se ako jedete ili pijete za vrijeme vožnje, duplo povećava mogućnost da pruzrokujete saobraćajnu nesreću.
Hrana i piće odvraćaju vašu pažnju jer ne možete s punom pažnjom pratiti događanja na cesti. U isto vrijeme se može desiti da vam nešto ispadne ili da se pokapate/isflekate i da se umjesto da pratite vožnju skoncentrišete na čišćenje.
4. Glasna muzika
Slušanje omiljene radio stanice ili muzike putem raznih nosača zvuka može stvoriti pozitivnu atmosferu za vrijeme vožnje. Ali da nas muzika ne bi ometala, volumen treba biti umjeren kako bismo mogli čuti sirene na vozilima hitne pomoći, policijski zvižduk i zvuk motora.
Za vrijeme vožnje ne mijenjajte radio stanice.
Tokom vožnje je opasno mijenjati radio stanice ili tražiti omiljenu pjesmu, jer to preusmjerava i vašu pažnju i pogled.
5. Djeca na zadnjem sjedištu
Neke studije tvrde da djeca više ometaju vozača nego mobilni telefoni.
Ne pokušavajte se istezati za vrijeme vožnje i pokušavati dohvatiti cucle, bočice ili igračke. Kada se obraćate djetetu na zadnjem sjedištu, skrećete pogled sa ceste i često se desi da nehotice pomjerite i ruku kojom držite volan. Tako mijenjate smjer točkova i automobil skreće bez kontrole.
Kako ovo možete izbjeći? Najbolje je da zaustavite automobil na odgovarajućem mjestu i umirite dijecu. Upozorite ih na odgovarajuće ponašanje i naglasite da drugačije nećete moći nastaviti put.
Djetetu budite primjer za vrijeme vožnje. Vozite polako, bez naglog kočenja, ubrzavanja i skretanja i poštujte saobraćajna pravila. Ovo važi i za vezanje u automobilu.
6. Ostali putnici
Ništa manja smetnja u odnosu na djecu nisu ni drugi putnici u automobilu, ako vam preusmjeravaju pažnju na razgovor. Mnogo se govori o opasnostima korištenja mobilnih telefona tokom vožnje, a često se zaboravlja da jednaku opasnost predstavlja razgovar sa saputnicima.
Novo istraživanje Univerziteta u Michiganu otkriva da vozač koji razgovora sa saputnicima vozi kao vozač koji koristi mobilni telefon. Studija, na primjer, nije pokazala statističke razlike u vožnji u ispravnoj traci ili pravilnom upravljanju volanom među vozačima koji su koristili telefon i onima koji su za vrijeme vožnje razgovarali sa saputnicima.
Isključite ili utišajte telefon. Što učiniti sa saputnicima? Vozite sporije i ne pričajte sa njima o aktuelnim problemima.
7. Psi
I za pse važi da vas ne smiju ometati u vožnji. Njihovo mjesto za vrijeme vožnje definitivno nije u vašem krilu ili suvozačevom sjedištu što može biti opasno i za vas i za životinju.
Za vrijeme vožnje životinje moraju biti adekvatno zaštićene. To znači da u slučaju sudara ili naglog kočenja neće pretrpjeti povrede – da neće npr. proletiti kroz vjetrobransko staklo.
8. Prtljaga
Za sigurnost putnika, važno je da je sadržaj u prtljažniku uređen. Zato budite precizni i dosljedni prilikom punjenja prtljažnika.
Znate li kako pravilno napuniti prtljažnik …
Polica iza zadnjeg sjedišta može biti pogodna za odlaganje stvari, ali prilikom kočenje brzo se pokaže da je bolje koristiti prtljažnik.
Razni komadi prtljage mogu usljed naglog kočenja sa velikom kinetičkom energijom poletjeti naprijed i zasmetati vozaču. Posebno je opasno ako vozač te stvari za vrijeme vožnje pokuša podići.
Najopasniji su veći predmeti, ne samo na zadnjoj polici, već i ako su u prtljažniku složeni do vrha automobila bez zaštitne mreže koja bi zaštitila putnike u kabini.
9. Uređivanje
Neki koriste vrijeme vožnje za šminkanje ili pravljenje frizure. Ovo također predstavlja smetnju u vožnji i zato je bolje da obavite kod kuće ili sačekate da stignete do željene destinacije.
10. Navigacijski uređaj
Ako koristite navigacijske uređaje ili aplikacije koje su, naravno, odličan alat za bolju i bezbrižniju vožnju, pobrinite se da vas ne ometaju i ne podešavajte ih za vrijeme vožnje.
Postavke uredite prije nego počnete vožnju, a mobilnu ili navigacijsku napravu namjestite tako da vas ne ometa dok vozite – najbolje je upotrijebiti nosač za telefon ili navigacijski uređaj. Najpogodniji su oni navigacijski uređaji koji su već instalirani u automobilu jer vas najmanje ometaju.
Svi navedeni rizici povećavaju mogućnost da uzrokujete saobraćajnu nezgodu ili da je za dlaku izbjegnete. Ali sve ove opasnosti jednostavno možete izbjeći i sigurno stići do cilja.