Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Kada je potrebno pozvati profesionalca prilikom renoviranja doma?

Ako želite da obnovite, uljepšate, promjenite ili čak uvećate svoj dom, bolje je da se obratite profesionalcima koji razumiju složenost strukture i dizajna zgrade. Provjerili smo za koje radove je potrebna pomoć profesionalaca.

Razgovarali smo sa arhitektom Lenkom Kavčič, građevinskim inženjerom Markom Vrapcem i građevinskim inženjerom dr Iztokom Šušteršičem, koji učestvuju u projektu Open House.

Kada vam je potreban savjet arhitekte pri renoviranju doma?

Arhitekta vam pomaže da definišete želje i potrebe i profesionalno ih sprovedete u djelo prilikom renoviranja doma. Preciznim definisanjem vaših želja, u saradnji sa arhitektom, otkrivaju se brojni faktori koji na početku nisu bili toliko očigledni, ali značajno utiču na kvalitet rješenja i izvršenih radova.

Zamjena prozora, podnih obloga, novi funkcionalni dizajn prostorija – sve ove intervencije zahtjevaju temeljno razmatranje i stručnu podršku.

Zgrade su jedinstvena cjelina. Zamjena jednog elementa ima značajan uticaj na ostale, tako da je prilikom renoviranja veoma važno imati u vidu cjelinu.

Koje intervencije zahtjevaju stručnu pomoć?

 Specijalistu za instalacije treba hitno pozvati:

  • prilikom zamjene instalacija za grijanje i toplovod;
  • prilikom zamjene radijatorskog grijanja podnim grijanjem;
  • da izračuna novi kapacitet grijanja i hlađenja objekta koji se energetski sanira;
  • prilikom planiranja hlađenja u objektu i
  • prilikom planiranja provetravanja objekta.

Tokom energetske obnove i renoviranja zgrade, razgovarajte sa stručnjakom ili projektantom instalacija o tome šta ima smisla uraditi s postojećim instalacijama. Da li ih treba obnoviti, dopuniti ili zamjeniti?

Nakon energetske obnove ili zamjene prozora, zgrada postaje čvršća. Gubici toplote su manji, ali istovremeno postoji potreba za dodatnim provjetravanjem. Stanari stoga često odlučuju da instaliraju toplotne pumpe (uglavnom vazdušne toplotne pumpe) i da zamjene grijače iz radijatorskog sistema na sistem podnog grejanja. Takođe, oni često uvode ventilacione sisteme s rekuperacijom toplote.

U takvim slučajevima, veoma je važno da stručnjak napravi ispravne proračune i da zajedno s njim izaberete racionalne i odgovarajuće sisteme grejanja i toplovoda, kao i hlađenja i ventilacije.

Za sva predložena rješenja neophodno je da inženjer izradi plan realizacije mašinskih i elektroinstalacija, koje su usklađene s preuređenim građevinskim i zanatskim stanjem objekta i novom građevinskom fizikom objekta.

Kada je potreban savjet i stručno mišljenje građevinskog inžinjera?

U principu, nije vam potrebna statika sve dok ne radite na nosećim zidovima, tj. nosećoj konstrukciji zgrade.

Intervencije na pregradnim zidovima, bilo da se radi o njihovom djelimičnom ili potpunom uklanjanju, ne bi trebalo da imaju uticaj na preraspodjelu opterećenja strukture. Međutim, i tu može doći do problema.

Identifikacija pregradnih zidova nije uvek laka i, u određenim slučajevima, bez odgovarajućeg sondiranja i analize zgrade ne mogu je sa sigurnošću utvrditi čak ni stručnjaci.

Zidovi tanji od 12 cm često nisu noseći, ali to nikako nije pravilo. Debljina zidova može poslužiti samo kao orijentacija u konceptualnom planiranju intervencija. U određenim višespratnim zgradama može doći i do oštećenja nakon uklanjanja pregrada, posebno ako se određeni pregradni zid pojavljuje na istom mjestu na nekoliko spratova.

Pažljivo prilikom renoviranja starijih zgrada

Posebno treba biti oprezan sa starijim zgradama koje imaju drvene plafone (iz prve polovine 20. vijeka), pošto su kod njih opterećenja prebačena na pregrade. U tom slučaju, uklanjanjem pregrada, rizikujete da oštetite gornje spratove zgrade. To nije nužno fatalno. Iako se zgrada neće srušiti, sigurno ćete imati troškove sanacije.

Kod još starijih zgrada, uklanjanjem zidova tanjih od 12 cm možete rizikovati štetu, jer je stanje cjelokupne konstrukcije upitno. U starijim zgradama možda je došlo do slijeganja noseće konstrukcije i preraspodjele sila preko strukturnih elemenata, te se stanje razlikuje od onoga što je inžinjer zamislio prije čitavog niza decenija. Zbog toga je potrebno biti još oprezniji sa intervencijama.

Znamo za slučajeve u kojima su vlasnici stanova neprofesionalnim intervencijama prouzrokovali štetu na strukturi. U mnogim slučajevima, to su pukotine na plafonima, zidovima, oblogama itd. Zbog neprofesionalne intervencije, noseće konstrukcije, dijelovi krova ili plafona mogu da se sruše i dovedu i do fatalnih posledica.

Dom je samo jedan, zato ga osigurajte.

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter