Neprofesionalne renovacije ili konstrukcije mogu ozbiljno ugroziti sigurnost vašeg doma, pa je dobra ideja dobiti mišljenje građevinskog inženjera prije većih intervencija. Saznajte zašto bi trebao biti uključen u projekt i koja je njegova uloga. Također skrećemo pažnju na opasnosti uzrokovane intervencijama bez odgovarajućih statičkih proračuna.
Šta radi građevinski inženjer?
Građevinski inženjer je stručnjak koji se bavi proučavanjem nosivosti objekata. Njegov posao je osigurati sigurnost i stabilnost vašeg doma, koji također mora biti u skladu s propisima. Sa profesionalnim statičkim proračunom, osigurava da:
- konstrukcije imaju odgovarajuću nosivost;
- temelji, zidovi i ploče pružaju potporu zgradi;
- Svi elementi zgrade imaju odgovarajuća svojstva (na primjer, količina čelika, čvrstoća armature) i otporni su na opterećenja.
Rad građevinskog inženjera je preduslov za izradu projekta za realizaciju radova.
Trebam li građevinskog inženjera za novu gradnju?
Građevinski inženjer je vrlo važna karika u planiranju nove zgrade. On radi svoj posao u saradnji sa arhitektom, tako da obično nema potrebe da ga posebno tražite. Statički proračun se priprema na osnovu arhitektonskih planova, a arhitektonsko rješenje se također pregledava i daje mišljenje o tome da li omogućava smislenu i pristupačnu implementaciju. Ako misli da će troškovi izgradnje biti previsoki, može predložiti racionalizaciju.
Prilikom gradnje ili renoviranja kuće, građevinski inženjer može predložiti rješenja koja su sigurnija, praktičnija, a također i pristupačnija od vaše originalne ideje.
Trebam li statičkog inženjera prilikom renoviranja svog doma?
Statika i njen proračun su potrebni u renovacijama, s kojima se intervenira u nosivu konstrukciju i statiku zgrade. Takvi primjeri su rušenje zidova za spajanje prostorija, umetanje dodatnih ili većih prozora, zamjena ugrađenih zidova staklenim i dodavanje proširenja, proširenja ili rešetki. U svim takvim intervencijama, vlasnik mora osigurati sigurnost i usklađenost zgrade nakon što su radovi izvedeni, a građevinski inženjer je odgovoran za to. Ovo će potvrditi strukturnu sigurnost sa obaveznom deklaracijom otpornosti i stabilnosti zgrade.
Međutim, također provjerite kada i koji drugi profesionalci trebaju biti uključeni u renoviranje kuće kako bi se osigurala sigurnost i kvalitet obavljenog posla.
Što se može dogoditi ako poduzmem građevinski projekt bez statičkog proračuna?
Izvođenje velikih građevinskih ili renovacijskih radova bez statičkog proračuna može imati vrlo ozbiljne posljedice:
Pogrešne odluke u renoviranju mogu smanjiti čvrstoću konstrukcije, u najgorem scenariju zgrada se čak i sruši.
U slučaju zemljotresa, ugrožena je sigurnost zgrade i ljudi. Bosna i Hercegovina je u području sklonom zemljotresima, tako da statički proračun nije samo pitanje ispunjavanja normi, već i važan korak u smanjenju rizika.
Građevinske intervencije bez odgovarajućih proračuna mogu biti u suprotnosti s propisima i mogu otežati ili onemogućiti dobijanje operativne dozvole. Nepoznavanje pravila u ovom slučaju ne može biti izgovor: ako, na primjer, renovirate stari stan ili kuću, prvo se trebate raspitati o propisima i obavezama.
Zašto uzeti građevinsko osiguranje?
Tokom izgradnje ili renoviranja, brzo može doći do nepredviđene štete ili uništenja osiguranih predmeta. Stoga se prilikom izvođenja radova preporučuje sklop građevinskog osiguranja, koje traje do preuzimanja objekta. Obično ga zaključuju izvođači, ali može zaključiti i investitor ili budući vlasnik. Budite sigurni da provjerite sa građevinskim izvođačem da vidite da li imaju takvo osiguranje, jer osiguranje kuće ne uključuje pokriće za rušenje zgrade u slučaju renoviranja.
Koja je uloga građevinskog inženjera u legalizaciji postojeće zgrade?
Prilikom legalizacije postojećeg objekta, morate dokazati da zadovoljava građevinske standarde i da je siguran za korištenje. Građevinski inženjer pregledava zgradu i priprema službeni izvještaj. Ako se ispostavi da objekt ne zadovoljava tražene standarde, potrebno je voditi računa o potrebnim promjenama prije legalizacije.
Da li statika utiče na osiguranje zgrade?
Statika ne utiče na osiguranje zgrade, ali kvalitetan rad građevinskog inženjera nije važan zbog mogućih olakšica. Njime osiguravate da ostanete u sigurnijem domu bez ugrožavanja vaše sigurnosti ili sigurnosti drugih ljudi.
Izvor: Vse bo v redu.