Jedna od važnih stvari koju roditelji žele da nauče svoje dijete na putu ka nezavisnosti jeste kako da rukuju novcem. Ako nekada nije bilo mnogo sadržaja na ovu temu, danas je moguće pronaći klubove, kurseve ili čak ljetnje i zimske finansijske škole za tinejdžere. Ali najvrednija škola je ona kod kuće.
Koje su prednosti džeparca?
Brojne studije su pokazale da su u raspolaganju s novcem bolji odrasli koji su kao deca imali džeparac. Mišljenje da je džeparac veoma važan za razvoj finansijske pismenosti djeteta dijele i psiholozi i finansijski stručnjaci.
Džeparac uči djecu da razumiju novac: odakle dolazi, kako ga trošimo i, iznad svega, da taj novac nije dostupan u neograničenim količinama. Ranije, kada smo koristili više gotovine, dieci je bilo lakše da shvate šta je novac. Poslovanje s karticama, međutim, daje dieci privid da je kartica bure bez dna u kojem ima onoliko novca koliko nam je potrebno. Sigurno ste više puta bili u situaciji da, kada spomenete svom dietetu da nemate dovoljno novca da ispunite sve njegove želje, čujete odgovor: „Imate kartice”.
Kada je pravo vrijeme za uvođenje džeparca?
Stručnjaci preporučuju sledeće korake kada je u pitanju džeparac:
- S djetetom mlađim od tri godine, čak i prije nego što čuje za novac, možete igrati igru „robne razmjene”. Pravila igre su jednostavna. Igrajte se šljunkom, listovima, kockicama, igračkama… Odredite vrijednost predmeta i razmjenjujte ih jedne za druge.
- Tada možete polako početi da upoznajete svoje dijete sa osnovama kupovine, plaćanja i štednje. Obično je prvi susret djeteta s novcem novčić koji ubacuje u kasicu. I onda još jedan, i još jedan, dok ne sakupi dovoljno novca za kupovinu kugle sladoleda ili se počasti željenom igračkom.
Psiholozi naglašavaju da je korisno za mlađu decu da im bude omogućeno da prate prikupljanje novca i napredak prema cilju. Zbog toga preporučuju da se novac sakuplja u kasici, tegli ili posebnoj kutiji. Dijete takođe treba da zna koliko je još uvijek daleko od željenog cilja.
- Kada dijete pođe u školu, džeparac možete uzeti malo ozbiljnije. U to vrijeme, želje se takođe povećavaju i dijete može da počne da uči da je za veće želje potrebno duže vrijeme sakupljati novac kako bi se one ostvarile. Složite se da dijete potroši svake godine dio svog džeparca na nešto što želi. Čuvajte novac kod kuće ili na posebnom štednom računu. Sa ušteđenim iznosom, dijete bi trebalo da kupi ili pomogne da se kupi ono što je na najvišem mjestu njegove liste želja.
- Kada dijete pođe u srednju školu, obično je vrijeme da džeparcem počne da pokriva dio svojih troškova. Najčešće to podrazumjeva plaćanje pretplate na mobilni telefon, možda članstvo u sportskom klubu ili čak školski ručak. Naravno, u skladu s tim povećajte djetetu džeparac, jer se prvenstveno radi o potrebi sticanja osjećaja da se novac ne troši samo na ispunjavanje želja, već mora da se koristi i za pokrivanje troškova.
Koliki bi trebalo da bude džeparac?
Za malu djecu do četiri godine, prema mišljenju stručnjaka, nema potrebe za nedeljnim ili mjesečnim džeparcem, jer djeca u ovom uzrastu još uvek nemaju pravu ideju ni o vremenu ni o količini novca. Oko pete godine, međutim, dijete već može da počne da prima džeparac redovno, u početku možda nedeljno. Učestalost bi trebalo da bude češća kod mlađe dece kako bi im se olakšalo da zamisle trajnost.
Prilagodite iznos džeparca svojim sposobnostima, ali za tako malu djecu nema potrebe da izdvajate više od dvadesetak maraka mjesečno. Ako dajete džeparac nedeljno, to bi trebalo da bude po 5-10 KM, što će biti sasvim dovoljno za neki slatkiš ili doprinos štednji za novu igračku.
U osnovnoj školi, dogovorite se sa svojim detetom o povećanju džeparca, a možete i da promjenite učestalost na davanje jednom mjesečno. Ohrabrite svoje dijete da štedi od džeparca, ali u svakom slučaju, nemojte kontrolisati ili ograničiti njegovu potrošnju. Ako vaše dijete traži dodatni novac nekoliko puta mjesečno za razne želje, podsjetite ga da za to ima džeparac i pomozite mu da novac sledećeg mjeseca bolje rasporedi.
Podsticanje praćenja i planiranja prihoda i troškova
U kasnim tinejdžerskim godinama, kada će dijete džeparcem pokrivati i neke od svojih troškova, prilagodite džeparac tim troškovima i dodajte između 20 i 40 posto za njegove lične potrebe i želje. Budite sigurni da se držite svojih ciljeva, jer ćete svom djetetu dati pogrešnu poruku ako ćete, uprkos džeparcu koji uključuje, na primjer, pretplatu na mobilni telefon, vi plaćati tu pretplatu iz mjeseca u mjesec.
Nagrada ili kazna – da ili ne?
Psiholozi savetuju da se džeparac ne miješa s nagrađivanjem i kažnjavanjem. Zato ga ne oduzimajte kao kaznu i nemojte ga uvećavati kada dete dobije dobre ocjene ili uradi nešto korisno kod kuće. Ako odlučite da dijete nagradite novcem, recimo, na kraju školske godine, taj novac dodajte na depozitni ili štedni račun na kojem dijete čuva novac za ispunjenje neke još uvek neostvarene želje.
Kada se potrebe povećaju, trebalo bi da se poveća i odgovornost
Stariji tinejdžeri često počinju da razmišljaju o skupljim stvarima koje žele, kao što su motocikl ili automobil. U ovom slučaju, investicioni fond takođe može biti pogodan oblik štednje. Dijete može da uloži dio svog džeparca na mjesečnom nivou ili deponuje ono što zarađuje tokom ljetnjeg rada, a na ovaj račun možete uplatiti i nagrade koje mu dajete u obliku novca. Sredstva će se ne samo čuvati već i oplemenjivati, a na kraju navedenog perioda djetetu će biti lakše da priušti ono za šta je štedjelo. Za veće želje, preporučujemo da napravite sa svojim djetetom plan štednje.
Konačno, kada će dijete početi da prima džeparac i koliko će to biti, možda nije ni toliko važno. Važnije je da, tokom vremena, dijete postaje nezavisno, odgovornije i upoznato sa četiri osnovna finansijska pravila:
- Troškovi ne smiju biti veći od primanja.
- Potrebno je da vodite redovnu evidenciju o primanjima i troškovima.
- Ne možete dobiti sve odmah. Stoga objasnite djetetu značenje štednje.
- S planom štednje, lakše je postići postavljeni cilj.
I ne zaboravite da dijete slijedi vaš primjer.
*Sadržaj je pripremljen u saradnji s Triglav fondovima.
Izvor: Vse bo v redu.