Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Prvi znaci trudnoće

Sumnjate da ste trudni? Možete da uradite test na trudnoću i dobijete pouzdan odgovor. Međutim, postoje i uobičajeni simptomi koji prate trudnoću i možda ih već osjećate. Danaja Oblak, osnivač sajta namenjenog trudnicama, piše o prvim znacima trudnoće.

Da li sve žene osjećaju iste prve znake trudnoće?

Svaka žena je drugačija. Kao i njihova iskustva u trudnoći. Nijedna žena nema iste simptome, štaviše, simptomi kod iste trudnice mogu da se razlikuju od trudnoće do trudnoće.

Zbog toga što se prvi znaci trudnoće često poklapaju sa znacima koje možete osjećati neposredno prije ili tokom menstruacije, možda čak i niste svjesni da ste trudni.

U nastavku teksta navedeni su neki od najčešćih simptoma koji se pojavljuju u ranoj trudnoći. Trebalo bi da znate da pojava ovih simptoma ne znači uvek da je riječ o trudnoći.

Činjenica da primjećujete bilo koji od ovih simptoma nije nužno pokazatelj da ste trudni. Testom možete provjeriti da li je riječ o trudnoći.

Odmah sam u sebi znala da sam trudna. Neki unutrašnji glas, instinkt. Prvih 14 dana nije bilo posebnih znakova, samo se povremeno tlo malo treslo pod mojim nogama, kao neka vrsta mini-zemljotresa. Čak sam jednom pitala svog partnera da li je osjetio zemljotres. Onda sam ubrzo vidjela plus na testu i skoro istovremeno pojavili su se svi klasični znaci trudnoće.

1. Implantacijsko krvarenje i grčevi

Nakon začeća, oplođeno jajašce se usađuje u zid materice, što može da izazove jedan od najranijih znakova trudnoće – krvarenje koje se povremeno javlja zajedno s grčevima.

To se zove implantacijsko krvarenje. Javlja se od šest do dvanaest dana nakon oplodnje jajne ćelije.

Grčevi su slični menstrualnim, pa ih zbog toga neke žene pogrešno ne povezuju s trudnoćom nego s krvarenjem na početku menstruacije. Po pravilu, krvarenje i grčevi na početku trudnoće su blagi.

Pored krvarenja, može se primjetiti i bijeli mliječni iscjedak iz vagine, što je povezano sa zadebljavanjem zida materice, koje počinje gotovo odmah nakon začeća. Iscjedak je posljedica povećanog rasta ćelija koje okružuju vaginu. Može se nastaviti i u daljem toku trudnoće, obično je bezopasan i ne zahtjeva liječenje. Ako se pojavi uz neprijatni miris ili peckanje i svrab, obratite se svom ljekaru, koji će proveriti da li je u pitanju gljivična ili bakterijska infekcija ili polno prenosiva bolest.

2. Promjene u grudima

Promene u predelu dojki su još jedan pokazatelj da je to možda rana faza trudnoće. Nivo ženskih hormona nakon začeća brzo se mijenja. Zbog hormonalnih promjena, nedelju ili dvije kasnije, grudi mogu da postanu otečene i bolne, primjetno teže ili punije i osetljivije na dodir. Područje oko bradavica, nazvano areola, može da potamni.

Grudi se mogu promjeniti i iz drugih razloga. Međutim, ako su promjene zaista povezane s ranom trudnoćom, zapamtite da će biti potrebno nekoliko nedelja da se naviknete na novi nivo hormona. Jednom kada se naviknete na tu promjenu, bol u grudima trebalo bi da se smiri.

3. Umor

Osjećaj umora je normalan u trudnoći i može da se pojavi veoma rano. Dešava se da se žena oseća neobično umorno već nedelju dana nakon što je zatrudnela.

Zašto se pojavljuje osjećaj umora? Često je umor povezan s visokim nivoom hormona koji se zove progesteron. U suprotnom, na umor mogu da utiču i drugi faktori, kao što su niži nivo šećera u krvi, niži krvni pritisak i povećana proizvodnja krvi.

Ako je umor jedan od prvih znakova trudnoće, važno je dodatno se odmarati. Hrana bogata proteinima i gvožđem može pomoći da se osećate manje umorno.

4. Slabost i jutarnja mučnina

Jutarnja mučnina je široko rasprostranjen simptom trudnoće. Međutim, ne pati svaka trudnica od toga. Tačan uzrok jutarnje mučnine je nepoznat, ali hormoni verovatno doprinose ispoljavanju ovog simptoma.

Mučnina tokom trudnoće može da se javi u bilo koje doba dana, ali se najčešće javlja ujutro.

Pored mučnine, neke žene doživljavaju i promjene želje za određenom hranom. Efekat može da bude toliko intenzivan da se stomak trudnice okrene već i pri samoj pomisli na njenu nekada omiljenu hranu.

Može se desiti da mučnina, želja i averzija prema hrani traju tokom čitave trudnoće. Srećom, simptomi kod mnogih žena se ublažavaju oko 13. ili 14. nedelje.

Najvažnije je da se pobrinete za zdravu ishranu, tako da vi i vaša beba, koja se tek razvija, dobijate esencijalne hranljive materije. O odgovarajućoj ishrani možete da se posavjetujete sa svojim ljekarom.

Tokom prve trudnoće mučnine sam imala samo prva tri mjeseca, ali onda su čudesno nestale, odjednom. Nosila sam djevojčicu. Tokom druge trudnoće, sa sinom, međutim, imala sam „mamurluk” svakog jutra do kraja trudnoće. Nikada nisam povraćala, samo sam imala glavobolju i bilo mi je muka. Ne znam da li pol bebe ima ikakve veze s tim?

5. Izostanak menstruacije

Najočigledniji rani simptom trudnoće – i onaj zbog kojeg većina žena radi test na trudnoću – jeste propuštena menstruacija. Međutim, svaka kasna ili propuštena menstruacija nije znak trudnoće.

Pored toga, žene mogu da krvare i tokom trudnoće. Ako ste trudni, pitajte svog ljekara na šta treba da obratite pažnju ukoliko krvarite. Na primjer, kada je krvarenje normalno, a kada je to znak hitnog slučaja.

Postoje i drugi razlozi izostanka menstruacije. Veće varijacije težine, hormonski problemi, umor ili stres takođe su mogući razlozi za izostanak menstruacije.

Nekim ženama menstruacija izostane kada prestanu da uzimaju kontraceptivne pilule. Međutim, ako menstruacija kasni i postoji šansa za trudnoću, možda ćete poželjeti da uradite test na trudnoću.

Trudnoća donosi promjene na hormonalnom nivou, a to može izazvati i druge simptome trudnoće.

6. Učestalo mokrenje

Kod mnogih žena, učestalo mokrenje počinje oko 6. ili 8. nedelje trudnoće. Do njega može da dođe i zbog infekcije urinarnog trakta, dijabetesa ili upotrebe diuretika. U slučaju trudnoće, najverovatnije je povezano s promenama hormona.

7. Konstipacija

Tokom trudnoće viši nivoi progesterona mogu izazvati zatvor. Progesteron utiče da hrana sporije prolazi kroz crijeva. Da biste olakšali problem, pijte puno vode, budite fizički aktivni i jedite puno hrane koja sadrži vlakna.

8. Promjene raspoloženja

Posebno su česte u prvom tromesečju i takođe su povezane s hormonskim promjenama.

9. Glavobolje i bol u leđima

Mnoge trudnice prijavljuju česte blage glavobolje, dok druge doživljavaju bolove u leđima.

10. Vrtoglavica i nesvjestica

Ova dva simptoma mogu da budu povezana sa širenjem krvnih sudova, nižim krvnim pritiskom i nižim nivoom šećera u krvi.

Svaka trudnica se razlikuje od druge, tako da neke mogu da imaju sve pomenute simptome, dok druge mogu da imaju samo jedan ili dva. Ako bilo koji od ovih simptoma postane izraženiji, razgovarajte o tome sa svojim ljekarom kako biste zajedno pronašli idealno rješenje.

Pored pitanja o trudnoći i brizi o bebi, vjerovatno ćete se uskoro suočiti s pitanjem šta bi se desilo s vašim najmilijima, posebno najmlađima, ako vam se nešto desi. Jedna od mjera koje vam pomažu da se brinete o njihovoj bezbjednosti jeste i životno osiguranje.

U članku se izražavaju stavovi autora, a ne nužno stavovi Triglav osiguranja.

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter