Četkice za zube, kakve danas poznajemo, koriste se više od dva vijeka. U razvijenom svijetu danas je sve više onih koji radije koriste električnu četkicu za zube. Da li je skuplje rješenje zaista i bolje?
Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti izveštavaju da 80 odsto ljudi zube ne pere pravilno. Sa ovim se u velikoj mjeri slaže i Andrej Perić, dr dent. med. iz Stomatološkog medicinskog centra Praprotnik.
„Prečesto smatramo da je higijena manjkava u određenim delovima usta, kao na kontaktnim površinama desni i zuba”, kaže on. „Mi peremo zube prema obrascima koje smo usvojili u djetinjstvu i njih je teško promjeniti. Zube peremo previše kratko i automatski i lako zaboravljamo na neki deo gde se nakuplja plak, što dovodi do bolesti. Ili pogrešno peremo zube, na primer, prejako, što utiče da se naše desni podignu i gleđ stanji, a naši zubi, samim tim, postanu ranjiviji.”
Pranje zuba – ručnom ili električnom četkicom – trebalo bi da bude svestan proces. Uz pomoć stomatologa, upoznajte specifičnosti vaših zuba i oblasti na koje treba da obratite više pažnje.
Naslage čistite temeljno i svakodnevno
Možete provjeriti da li su vaši zubi čisti tako što ćete poslije pranja jezikom preći preko zuba. Ako osjetite da ima još nečeg, pranje zuba treba ponoviti. Ali suština je (takođe u zubima) skrivena. Većina plaka se akumulira na ivicama desni i u prostorima između zuba.
„Meki i tvrdi plak su direktno povezani sa upalnim patološkim procesima u usnoj duplji, što može dovesti i do parodontopatije”, rezimira dr Perić.
Uklanjanjem naslaga uklanjate i hranu za bakterije koje izazivaju kvarenje zuba. Zub se neće pokvariti preko noći, kako roditelji vole da plaše svoju decu, ali ako naslage ne uklanjate redovno i temeljno, one mogu izazvati početno oštećenje zuba poslije samo mjesec dana.
Da li je električna četkica za zube efikasnija?
Kada zube perete ručno, četkicom prelazite preko zuba stotinu ili više puta u minuti, dok konvencionalna rotaciona električna četkica obavlja između 2500 i 7500 poteza u minuti, a sonična oko 30.000.
Sam broj poteza, koji je jedan od ključnih faktora za efikasno čišćenje zuba, sugeriše da električne četke mogu imati prednost.
„Pranje zuba električnom četkicom obezbjeđuje temeljnije očišćene površine, ali pod uslovom da se električna četkica pravilno koristi”, naglašava dr Perić.
Korišćenje električne četkice
Običnu četkicu treba pomjerati kružnim pokretima i nježno i, prije svega, temeljno, posebno na granici između desni i zuba. Električna četkica za zube samostalno vrši pokrete čišćenja, samo je treba premještati od zuba do zuba.
Izbjegavajte dugotrajnu upotrebu abrazivnih pasta za zube ili onih s tvrdim granulama. Bez obzira na vrstu četkice koju koristite, one s vremenom mogu oštetiti površinu zuba.
Ali čak i električne četkice ne dopiru do svih mjesta. Koji god alat odabrali, pranje zuba mora biti upotpunjeno zubnim koncem.
Koju električnu četkicu odabrati?
Dr Andrej Perić smatra da se investicija u električnu četkicu za zube isplati. „Dovoljno je kupiti osnovni model i meke dodatke. Karakteristike koje obično povećavaju cijenu četkica za zube nemaju poseban uticaj na njihovu korisnost”.
Dakle, ključ uspjeha je u odgovarajućoj i redovnoj upotrebi, a ne toliko u alatu koji koristite. Stoga je najbolja četkica ona koju pravilno i temeljno koristite najmanje dva puta dnevno.
Samo četkica nije dovoljna
S vremenom na zubima može doći do skupljanja kamenca, čak i ako ih redovno perete. Skidanje kamenca treba uraditi kod zubara bar jednom godišnje, pored redovnih preventivnih pregleda.
Provjerite da li pravilno vodite računa o svojim zubima.
Izvor: Vse bo v redu.