Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Savjeti za selidbu s djecom

Bez obzira na razlog preseljenja, važno je da na vrijeme pripremite svoje dijete za ovaj korak. Od razgovora o promjenama do izazova koje selidba donosi, sastavili smo korisne savjete koji će pomoći da useljenje u vaš novi dom učinite prijatnim iskustvom za sve.

Uprkos mnogim pozitivnim emocijama koje prate odrasle kada odlučuju da se presele, selidbu mnogi opisuju i kao izazovan zadatak. Štaviše, neki kažu da je to jedna od najstresnijih situacija u životu. Dodatni izazov? Premještanje cijle porodice.

Djeca su mnogo više od odraslih vezanija za svoj dom, prijatelje, školu, zajednicu i rutinu. Stoga selidba može da izazove stres i strah od nepoznatog, što je kod mlađe dece još izraženije, a može da bude i izvor anksioznosti.

Kada se djeca dosele u novu sredinu, moraju da se prilagode novom stanu, mjestu, a ponekad čak i novoj školi. Iako se smatra da su djeca prilagodljiva, potrebno im je vrijeme da formiraju nove društvene veze i prevaziđu osećaj nesigurnosti.

Od ključnog je značaja da roditelji razumiju ove izazove i da dobro pripreme i sebe i svoju djecu za selidbu.

Savjeti za selidbu sa decom

Bez obzira na to gdje se selite: u zgradu preko puta, u susjedni grad ili čak u drugu zemlju, evo nekoliko jednostavnih savjeta za selidbu koji će vam pomoći u praktičnim aspektima procesa selidbe.

Prateći ove savjete, već ste korak bliže glatkom preseljenju. Osim dobre organizacije selidbe, imate pred sobom još jedan važan zadatak – morate pripremiti svoju djecu za taj korak. Ako ste nervozni i loše raspoloženi, brzo ćete ta negativna osjećanja prenijeti na djecu.

1. Iskrena komunikacija i pozitivni aspekti selidbe

Bez obzira na to šta je podstaklo odluku o preseljenju (napredovanje na poslu, proširenje stambenog prostora, razvod…), predstavite je svom djetetu iskreno i sve dileme riješite razgovorom. Objasnite svom djetetu razloge za preseljenje na način koji ono razumije. Naglasite pozitivne aspekte preseljenja – nova prijateljstva, više prostora, bolje mogućnosti za aktivnosti ili razvijanje interesovanja koja vaše dijete ima.

Takođe, izrazite ono što vas uzbuđuje, kao što je otkrivanje novog naselja ili grada. To će ohrabriti vaše dijete da pozitivno razmišlja o predstojećoj promjeni i da se preseli smirenije.

Ohrabrite dijete da izrazi svoja osjećanja i zabrinutost tokom razgovora. Takođe, odgovorite na pitanja koja ima.

2. Istražite zajedno novi komšiluk

Vašem djetetu će biti lakše da zamisli novi život ako mu pokažete stan ili kuću prije nego što se preselite, kao i područje u koje se selite. Posjetite igralište, park, novu školu ili udruženja koja nude sportske i druge aktivnosti u kojima djeca mogu da provedu svoje slobodno vrijeme.

3. Uključite svoje dijete u proces seljenja

Važno je da što je više moguće uključite dijete u svoje odluke o preseljenju. Možete mu dozvoliti da izabere boju svoje nove sobe, koji komad nameštaja ili pribora. Dijete će tako gledati na predstojeće promjene s većim entuzijazmom.

Takođe, djeca mogu da vam pomognu da se spakujete. Ako su dovoljno stara, neka spakuju svoje stvari, dajte tako djeci do znanja da njihove stvari nećete baciti.

Kad dođete u novi dom, najbolje je da prvo raspakujete stvari svog djeteta i što je prije moguće, povratite rutinu na koju je naviklo prije preseljenja.

4. Promjena škole i novi prijatelji

Ako preseljenje uključuje promjenu vrtića ili škole, otvoreno razgovarajte sa svojim djetetom o tome. Upoznajte ga sa informacijama koje imate o novoj školi i vannastavnim aktivnostima koje su dostupne. Naglasite pozitivne aspekte i, ako je moguće, organizujte posjetu školi kako bi dijete moglo da upozna okolinu, nove nastavnike i drugare.

Preselite se tokom ljetnjeg raspusta, ako mogućnosti to dozvoljavaju. Selidba tokom školske godine zahtijevaće da se dijete navikne ne samo na novi dom nego i na nove nastavnike, drugove, nastavni plan, program i metode.

Pošto se navikavanje na promjene dešava postepeno, barem na početku, pokušajte da dijete ostane u kontaktu sa starim društvom.

Promišljenim planiranjem, otvorenom komunikacijom i uključivanjem djece u proces selidbe i rješavanjem njihovih problema, pripremite se da stvorite pozitivne i uzbudljive promjene za cijelu porodicu.

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter