Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Veliko proljetno spremanje

Temeljno proljetno spremanje je odlična prilika da napravite malo prostora u svom domu za nove stvari i ideje koje tek dolaze. Istovremeno, to je takođe važan zadatak koji značajno može da poveća sigurnost vašeg doma. Pored uobičajenih kućnih poslova, posvetite neko vrijeme obaveznom pregledu elektronskih i drugih uređaja, sigurnosnih sistema i okoline kuće. Da biste lakše isplanirali proljetno spremanje doma, slijedite sledećih pet koraka.

1. Pregledajte sve prostorije

Od nekih stvari zaista je teško rastati se, ali proljetno čišćenje je lijepa prilika da se zapitamo koliko su nam zapravo neophodne. Što je više gužve u našem stanu, veća je šansa da će se nešto slomiti, pokvariti ili čak zapaliti. Sve što je još uvijek korisno, ali nam više nije potrebno, može se odnijeti u centre za reciklažu, donirati ili odložiti na odgovarajuću deponiju.

Uz sve nepredvidive vremenske pojave, važno je imati čitave prozore koji dobro zaptivaju. Tokom čišćenja, provjerite da li su se negdje pojavile pukotine. Provjerite da li su neki stariji okviri prozora toliko istrošeni da bi, u slučaju jačih naleta vjetra, staklo moglo ispasti iz njih.

Ako su prozorske police naprsle ili klimave, samo čišćenje neće biti dovoljno. Sada je vrjeme da ih popravite prije nego što bilo koja saksija cvijeća sa njih padne i nanese štetu vašoj imovini ili čak vašem komšiji. Naravno, komšijama u tom slučaju treba nadoknaditi nastalu štetu, tako da je važan dio proljetnog velikog spremanja i provera osiguranja kuće ili stana.

Istresite tepihe, ali pazite da prašina i prljavština ne padnu kod komšija.

Tokom velikog čišćenja kupatila i kuhinje, obratite posebnu pažnju na moguće mrlje buđi. Uklonite ih mješavinom izbjeljivača i vode (jedan deo izbjeljivača i tri dijela vode). Ako se kamenac nakuplja duž cijevi, potrebno je provjeriti cijevi. Savjetujemo vam da pozovete vodoinstalatera da sprovede inspekciju. Neodržavane cijevi mogu da puknu i voda curi iz njih, što naravno nije dobro za zidove, podne obloge, nameštaj i druge uređaje, i na kraju za vašu finansijsku situaciju. Pravovremena popravka i osiguranje će vas zaštititi od takvih neprijatnosti.

2. Uredite eksterijer i okolinu kuće

Ako živite u kući, nakon završetka svake zime ima smisla pregledati krov, što je posebno važno ako je palo mnogo snijega, budući da snijeg može da pomjeri neke loše fiksirane crijepove. Pregledajte i potkrovlje, jer se tamo obično prvo primjećuje curenje. Šteta će biti mnogo manja ako popravite krov što je prije moguće, ali je bolje da ovaj zadatak prepustite profesionalcima sa odgovarajućom opremom kako se ne biste povrijedili tokom opasnog penjanja. Pročitajte i: Šta učiniti ako Vaš krov prokišnjava?

Uredite balkon ili terasu i počnite da pripremate prostor za svoj omiljeni ljetnji kutak. Da li je potrebno kupiti nove stolice ili vrtne sofe ili će biti dovoljno ofarbati stare?

S proljećem počinje period češćih kiša, a javljaju se i grmljavine. Očistite oluke i krovne odvode od opalog lišća, grana i drugih ostataka koji bi mogli da spriječe protok vode. Prošetajte po bašti i pregledajte drveće. Snijeg i led često lome grane koje bi mogle oštetiti kuću, vozila ili ljude.

3. Provjerite rad uređaja

Sigurnosni uređaji kao što su protivprovalni alarmi i detektori dima, gasa i ugljen-monoksida zaštitiće vas samo ako se redovno održavaju u skladu sa uputstvima proizvođača. Tokom proljetnog čišćenja kuće možete naručiti i pregled svih ovih uređaja, a zatim biti mirni tokom cijele godine. Prije početka ljetnjih vrućina, vodite računa i o redovnom servisu klimatizacije, koja uključuje čišćenje i zamjenu filtera za vazduh.

Čistoća filtera u klima-uređajima utiče na njihov rad i kvalitet vazduha u prostoriji, pa se pridržavajte servisnih intervala koje je predložio proizvođač. Pročitajte i:

7 stvari koje treba da znate o klima-uređajima

4. Otarasite se stvari koje ne koristite

Proljetno čišćenje je i prilika da realno procjenite šta je samo balast u kući ili stanu, a od čega se niste oprostili jer niste imali vremena ni volje. Stari dušek koji zauzima prostor u podrumu konačno može da ode na otpad. Provjerite datume sakupljanja kabastog otpada ili odnesite višak predmeta na ekološka ostrva ili na deponiju. Ako ozbiljno zasučete rukave i podstičete komšije na čišćenje, možete zajedno da organizujete odvoz otpada kamionom. Takođe, provjerite i ormare. Pocjepanu ili pohabanu odeću i tekstil odložite u kantu za miješani otpad. Još upotrebljivu odeću koju više nećete nositi možete odnijeti u kontejnere za polovnu odjeću ili na sabirne punktove humanitarnih organizacija, ali prvo provjerite na njihovim sajtovima koje vrste odjeće su im trenutno potrebne. U skloništima za napuštene životinje često prihvataju i korišćeni kućni tekstil kao što su ćebad, jastuci i čaršavi. Pronađite sklonište u vašem lokalnom području i pogledajte da li im trenutno treba nešto iz vašeg ormara.

5. Provjerite osiguranje doma

Sezonsko čišćenje bi trebalo da bude podsticaj da dovedete u red i osiguranje vašeg doma. Proverite koja su pokrića navedena u polisi osiguranja doma, da li su vam kuća ili stan adekvatno osigurani i do kada polisa važi.

I ne zaboravite da iskoristite energiju proljeća i osvježite dom!

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter