Prije nego što odete na odmor, pobrinite se da vaš dom bude bezbjedan, čak i kada ste odsutni.
Provalniku je dovoljno samo 30 sekundi da otvori obična vrata ili prozor i uđe u vaš dom. Sama pomisao na to izaziva intenzivno loš osjećaj vlasniku nekretnine. Ovaj strah olakšava činjenica da provalnici obično odustanu ako ne uspiju da odrade svoj posao u roku od pet minuta. Međutim, policija upozorava da je provalniku dovoljno samo tih pet minuta da odnese više vidljivih predmeta i iza sebe ostavi lom.
Imajući ovo u vidu prije nego što odete na odmor, spriječite potencijalne provalnike da čak i pokušaju da se probiju u vaš dom.
Nađite način da svoj dom čuvate čak i kad niste u blizini.
Sastavili smo spisak stvari koje bi trebalo da provjerite ili uradite pre nego što poslednji put zaključate vrata i prepustite se ljetnjim avanturama.
Šta da uradite nekoliko dana prije praznika
- Provjerite rad alarmnog uređaja.
- Ako nemate alarm, razmislite o uređaju koji liči na njega (na primjer, uređaj sa treptavim svjetlom na spoljnoj strani ulaznih vrata).
- Ako živite u kući, stavite naljepnicu na ulazna vrata ili baštensku ogradu sa porukom da je zgrada pod video nadzorom. Čak i takve dezinformacije odbijaju potencijalne provalnike.
- Provjerite da li je vaš vrt uredan i trava pokošena. Visoka trava, korov i obraslo grmlje ukazuju na to da po svemu sudeći niko nije kod kuće. Ako imate ogradu pored kuće, okačite upozorenje: “Pažnja, pas ujeda!”, čak i ako nemate psa.
- Uredno sredite okolinu kuće, posebno uklonite sve što bi potencijalni provalnici mogli da iskoriste kako bi lakše obili Vaš dom. Vaše odsustvo je prilika lopovima za posao, zato nemojte sami da im olakšavate posao.
- Ne ostavljajte svoje dragocjenosti, novac i važna dokumenta u stanu. Stavite ih u sef, u banku, ili ih odnesite nekome kome vjerujete.
- Napravite listu svih vaših dragocjenosti, fotografišite ih ako je moguće, i označite ih (na primjer, umetničke slike, tehnika, itd.)
- Dogovorite se sa komšijama ili ljudima u koje imate povjerenja da povremeno obiđu vaš dom. Oni bi trebalo da isprazne vaše poštansko sanduče, da mjenjaju položaj roletni, zalijevaju cvijeće, kose travu, bacaju smeće u kantu i parkiraju vaše vozilo na parkingu tokom noći tako da vam pomognu da se stvori utisak da vaš dom nije prazan.
- Ako imate mogućnost, podesite svjetla da se automatski uključuju i isključuju. Svjetlo u dnevnoj sobi, na primjer, između devet i jedanaest sati uveče ostaviće utisak da gledate televiziju.
- Provjerite polisu osiguranja i po potrebi dodatno osigurajte svoj dom.
- Ne ostavljajte poruke da ste odsutni u e-pošti, ne uključujte sekretaricu i ne objavljujte na društvenim mrežama da ste na odmoru.
Šta treba da uradite neposredno prije samog polaska na put
- Zalijte cveće i baštu ako je imate.
- Zatvorite sve prozore i sva bočna vrata koja mogu da služe za ulazak provalnika.
- Spustite roletne u nekim prostorijama.
- Uklonite vrednije predmete sa vidljivih mesta.
- Ugasite sva svjetla, isključite kućne uređaje i električne uređaje da biste spriječili kratki spoj i mogućnost požara u slučaju udara groma.
- Ako koristite gasni cilindar, zatvorite ga da spriječite curenje gasa i potencijalnu eksploziju.
- Takođe je važno da zatvorite ventil za vodu.
- Ako svoj automobil ostavite kod kuće dok ste na putu, zaključajte ga i uzmite ključ, uključujući i rezervni. Dokumenta za vaše vozilo stavite na sigurno ili neočekivano mesto gde će ih provalnik manje tražiti.
- Uključite alarm.
- Zaključajte vrata.
- Nikada ne ostavljajte ključ u blizini svoje kuće, posebno na “skrivenim” mjestima, poput žardinjera sa cvijećem, ispod vrata ili u poštanskom sandučetu. Ta mjesta provalnici prvo provjere.
Izvor: Vse bo v redu.