Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Savjeti za lakši početak školske godine

Kako godina ulazi u poslednju trećinu, mudro je razmisliti o tome šta možete da uradite kako bi nova školska godina počela lakše. Da bi tranzicija bila što bezbrižnija i sigurnija, sastavili smo listu savjeta koje možete pratiti kako biste vi i vaši školarci bili dobro pripremljeni.

Pomisao na ponovni ulazak u školu često je praćena kombinacijom uzbuđenja i nemira. Djeca se raduju druženju, ali u isto vrijeme, povratak u školu znači da će u večernjim satima biti potrebno ponovo postavljati budilnik i uzeti sveske i knjige u ruke.

Još tokom raspusta pametno je razmišljati o predstojećim obavezama i potrebama koje će dete imati prilikom ulaska u novu školsku godinu.

Razgovarajte sa svojim djetetom, pravovremeno napravite spisak potrebnih stvari i upoznajte se s novim aktivnostima u koje će dete biti uključeno.

Evo nekoliko savjeta kako bi prelazak iz odmora u period školskih obaveza bio lakši i prošao bez mnogo stresa.

1. Prilagodite rutinu spavanja

Djeca brzo usvajaju letnji, labaviji ritam odlaska u krevet. Zato je prelazak na školski raspored spavanja i buđenja često jedan od najvećih izazova.

Da biste spriječili da vaše dijete u školi bude umorno i pospano, postepeno se približavajte željenom vremenu za spavanje za školsku godinu.

Djeci uzrasta od sedam do dvanaest godina potrebno je deset do jedanaest sati sna, a trebalo bi da zaspe najkasnije do 21 sat. Tinejdžeri moraju da spavaju više od devet sati i prilagode vrijeme odlaska u krevet vremenu kada treba da ustanu.

Obavjestite svoje dijete o promjeni ritma spavanja i objasnite zašto je to važno. U idealnom slučaju, barem dan ili dva prije početka nastave trebalo bi da ode na spavanje školskim tempom.

2. Pripremite školski pribor

Zajedno sa svojim djetetom pažljivo pregledajte listu školskog pribora potrebnog za novu školsku godinu. Ako ga još niste nabavili, provjerite šta možete da dobijete od poznanika i prijatelja, ostalo kupite na vrijeme.

Dijete treba, u zavisnosti od uzrasta, da samostalno, ili uz vašu pomoć, umota sveske i označi svoje stvari.

Na taj način, uči se marljivosti i odgovornosti. Pobrinite se da to bude prijatan, uzbudljiv posao, a ne samo nužno zlo tokom pripreme za školu.

3. Pregledajte jesenju garderobu

Zajedno sa svojim djetetom pregledajte koja odjeća još uvijek odgovara, a koju je preraslo. Napravite spisak odjeće koja će djetetu biti potrebna u narednim mjesecima. Možete svoje kupovine rastegnuti na duži period, od najhitnijih do onih koje mogu da sačekaju malo duže. Pri tome, ne zaboravite na vanškolske aktivnosti i opremu koja je za njih potrebna. Ovo je posebno važno za sportske aktivnosti.

4. Napravite porodični raspored

Dobra organizacija takođe može doprinijeti prijatnijem i manje stresnom ispunjavanju obaveza u životu porodice. Uključite dečije aktivnosti u porodični raspored i organizujte ih tako da su izvodljive i prihvatljive za sve članove porodice. Raspored zakačite na frižider ili drugo vidljivo mjesto tako da svi u svakom trenutku mogu da znaju gde je ko. Označite datume kada će vam biti potrebna pomoć rođaka i prijatelja i unaprijed se s njima dogovorite da učestvuju u brizi o djetetu.

5. Planirajte nove aktivnosti

Razgovarajte sa svojim djetetom o aktivnostima van škole u koje bi u novoj školskoj godini željelo da se uključi.

Dodatne aktivnosti planirajte pažljivo tako da ni dete ni sebe ne preopteretite, kako zadovoljstvo bavljenja slobodnim aktivnostima ne bi prestalo.

Vannastavne aktivnosti donose nova iskustva koja se ne mogu steći u školi, pa su važne, ali ipak treba ostaviti dovoljno vremena za igru, druge lične interese i druženje. Ako je moguće, prvo isprobajte određenu aktivnost kako bi dijete upoznalo mentore, nastavnike, trenere i grupu i moglo da utvrdi da li mu to odgovara ili ne.

6. Više nezavisnosti, više vremena

Čak i prije početka nastave, razmislite da li je dijete možda dovoljno staro da samostalno obavlja neke poslove. Odlučite da li je vrijeme da počne da samo ide u školu i ostaje samo kod kuće, da li može da bez pratnje ide autobusom ili na drugi način na vannastavne aktivnosti, kod prijatelja, bake i dede, u biblioteku… Na taj način dete će steći nezavisnost i samopouzdanje, a vi ćete uštedjeti mnogo vremena. Prije nego što vaše dijete krene na novi zadatak, kao što je solo putovanje, uvjerite se da zna kako da to uradi bezbjedno. Zajedno pregledajte rutu kojom će ići, naučite dijete kako da koristi javni prevoz i vodi računa o bezbjednosti u saobraćaju, uvjerite se da zna samostalno i bezbjedno da vozi trotinet, bicikl itd.

Pročitajte: Sigurnost djece u saobraćaju koja je važna za bezbjednost vašeg djeteta izvan škole

7. Postavite ciljeve

Postavljanje ciljeva je posebno važno ako je pred vašim djetetom prekretnica poput završetka osnovne ili srednje škole. Pomozite mu da odluči šta želi da postigne. Pošto imate više informacija o tome šta je realno, a šta nije, usmjerite dijete u skladu s tim. Ali uvijek pratite želje i snove svog djeteta i hrabrite ga da izabere pravi put za njihovo ostvarenje.

Ciljevi mogu biti i manji: dostignuće u određenom predmetu ili u vannastavnoj aktivnosti.

Zajedničkim postavljanjem realnih ciljeva spriječićete mnoga razočaranja i nevolje.

Ako dijete ima jasan cilj pred sobom i zacrtan put ka njegovom ostvarenju, motivacija za postizanje cilja takođe će biti veća.

8. Pregledajte kalendar odmora

Razgovarajte s djecom šta bi želela da rade tokom školskih raspusta u tekućoj školskoj godini. Tako će moći još više da se raduju slobodnim danima. Pregledajte školski kalendar i unaprijed planirajte zajedničke aktivnosti i uključite ih u porodični raspored.

9. Pobrinite se za sigurnost

Bez obzira na to koliko se dobro pripremite za sve obaveze i aktivnosti, neki događaji su van vaše kontrole. Zato je dobro da ugovorite osiguranje od nezgode, koje pokriva posljedice nezgoda koje se dešavaju u slobodno vrijeme, tokom sportskih aktivnosti, u školi, pa čak i na odmoru.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter