Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Turbulencija: Koliko su opasne turbulencije u toku leta?

Šta je turbulencija, da li je opasna i kako se možete zaštititi u takvoj situaciji?

Ako ste ikada letjeli avionom, gotovo sigurno ste doživjeli turbulenciju – iznenadni udar, podrhtavanje ili osjećaj da je avion izgubio visinu. Turbulencije su česta pojava tokom letenja i obično se možemo nositi s njima. Većinom, turbulentna područja nisu opasna ni za avione ni za putnike, ali turbulencija se može desiti u svakom trenutku i, u ekstremnim slučajevima, povrijediti putnike.

Šta je turbulencija?

Turbulencija je iznenadni i nepravilni pokret ili vrtlog vazduha. Uzroci turbulencije su različiti. Njih mogu uzrokovati vremenske promjene, naprimjer oluje, ali i geografske karakteristike ili teren. Naprimjer, planinski vjetrovi mogu stvoriti vrtloge koji se mogu osjetiti kao turbulencija u toku leta iznad planinskih prevoja. Vrtlozi mogu biti uzrokovani i drugim avionima koji sijeku vazduh.

Turbulencija se često dešava u velikim oblacima i takođe je vidljiva na vremenskim radarima u kokpitu, a piloti je mogu izbjeći. Nije svaka turbulencija ovakva. Mogu se pojaviti u svim vremenskim uslovima. Jedan od najopasnijih oblika turbulencija je „turbulencija čistog vazduha” (engleski clear air turbulence ili CAT), koja se javlja bez vidljivih oblaka ili vremenskih prilika, pa je nevidljiva radaru.

Klimatske promjene su dovele do povećanja ozbiljnih turbulencija u posljednjim decenijama.

Da li je turbulencija opasna?

Iako turbulencija može biti neugodna, obično nije opasna. Ni za putnike, ni za avione.

Avioni su dizajnirani i napravljeni tako da izdrže turbulencije, a današnji avioni su opremljeni savremenom tehnologijom i sistemima koji pomažu pilotima da izbjegnu područja snažnih turbulencija. Piloti moraju biti obučeni da mogu da prilagode brzinu, visinu ili kurs kako bi se smanjili negativni efekti turbulencije.

Turbulencija rijetko može izazvati ozbiljne povrede ili čak smrt putnika u avionu, ali to nije nemoguće.

Koje povrede mogu biti uzrokovane turbulencijama?

Povrede zbog turbulencije najčešće su uzrokovane iznenadnim pokretima aviona, tako da je veoma važno pratiti sigurnosne upute posade.

Veoma je važno da je teži prtljag pravilno smješten tokom leta i da putnici ne nose teške predmete koji bi mogli da lete po kabini i uzrokuju povrede u slučaju turbulencije.

Nagli pokreti aviona i brze promjene visine mogu izazvati blage udare, ali ozbiljnije povrede se obično sprečavaju sjedištem sa naslonjačem za glavu i sigurnosnim pojasom. Drugačije je ako ne vežete pojas. U ekstremnim slučajevima, nagla promjena visine može vas izbaciti iz sjedišta, što može dovesti do prijeloma ili drugih ozbiljnih povreda usljed udara glave od strop, zid aviona ili drugu tvrdu površinu i predmet.

Najvažnije sigurnosne mjere tokom turbulencije:

  • Nosite sigurnosni pojas, čak i ako je znak za vezanje sigurnosnog pojasa isključen, jer se turbulencija može pojaviti iznenada.
  • Pravilno odlaganje prtljaga: teže predmete držite u prtljažnom prostoru, a ručni prtljag pravilno odložen u pregrade iznad glave ili ispod sjedišta.
  • Korišćenje sigurnosnih sjedišta za djecu.
  • Poštovanje upozorenja posade.

Šta ako se povrijedim od turbulencije?

Ako se povrijedite usljed iznenadnih i jakih turbulencija, avio-kompanija mora da vam nadoknadi štetu u skladu sa međunarodnim propisima.

Ali ako se povrijedite u inostranstvu i morate da posjetite ljekara, putno osiguranje vas pokriva i za hitne medicinske slučajeve, prevoz u slučaju bolesti ili nesreće i 24-satnu medicinsku pomoć.

Paketi putnog osiguranja takođe uključuju osiguranje od prekida ili odgođenog povratka s putovanja zbog nesreće (koja može biti uzrokovana turbulencijom) ili akutne bolesti.

Zatražite putno osiguranje online.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter