Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Sve što treba da znate o kupovini vozila u inostranstvu

Proces kupovine vozila u inostranstvu i uvoza vozila u Bosnu i Hercegovinu može biti veoma jednostavan ako se za to dobro pripremite. Da bismo vam pomogli, pripremili smo odgovore na neka od najčešćih pitanja na ovu temu.

Koje su prednosti kupovine vozila u inostranstvu?

U zemljama poput Njemačke, Austrije, Francuske, Danske i Belgije cijene polovnih automobila mogu biti mnogo povoljnije nego u BiH. Kako je tržište veće, dostupno je više vozila različitih modela i marki. Kupovina automobila u inostranstvu ponekad je čak i jedini izbor ako tražite poseban ili rijedak model.


Na šta treba posebno obratiti pažnju kada kupujete vozilo u inostranstvu?

Kada kupujete automobil u Njemačkoj, Austriji, Italiji ili drugim zemljama, obratite posebnu pažnju na njegovo stvarno stanje, dokumentaciju i dodatne troškove. Preporučujemo da novo ili polovno vozilo kupite od provjerenog trgovca, koji će otvoreno iznijeti njegovu istoriju i moguće nedostatke. Ako je automobil kupljen stotinama kilometara dalje u Njemačkoj, teže je naplatiti potraživanje, pa prije donošenja odluke provjerite koje su najčešće greške pri kupovini polovnog vozila kako biste ih izbjegli.

Pripremite spisak dokumenata koje ćete morati da predočite prodavcu, a on će morati da predoči vama. O njima pišemo u nastavku. Bez njih možete vrlo brzo da zapnete kada želite da registrujete vozilo u Sloveniji. Na cijenu automobila kod stranog trgovca dodajte dodatne troškove homologacije, privremene registracije ili transporta do Bosne i Hercegovine. Uporedite to sa cijenom istih ili sličnih vozila u našoj zemlji, možda ćete otkriti da razlike više nisu tako velike.

Da li je bolje da se vozilo uvozi samostalno iz inostranstva ili da se naruči od posrednika?

Za samostalan uvoz automobila iz inostranstva dobro je imati malo više tehničkog znanja i poznavati uvozne procedure. Moraćete sami da procijenite stvarno stanje vozila, pribavite dokumentaciju i registrujete kod nas. Uvoz preko posrednika je nešto skuplji, ali i jednostavniji. Preporučujemo da kupite automobil od nekog od većih posrednika, jer oni obično imaju prednost u pristupu kvalitetnim polovnim vozilima u inostranstvu.

Koja je razlika između kupovine vozila u Evropskoj uniji ili van nje?

Kupovina automobila u Austriji, Njemačkoj, Italiji ili bilo kojoj zemlji članici EU je jednostavnija nego u drugim zemljama. U EU važe jedinstveni tehnički propisi u oblasti motornih vozila, koji olakšavaju sve procedure vezane za kupovinu. Zvanično se to ne zove uvoz, već nabavka automobila. Međutim, ako kupujete vozilo u zemlji koja nije članica EU, kao što su SAD, to se smatra uvozom. Ovaj proces uključuje dodatne zahtjeve, kao što je plaćanje carina i prilagođavanje tehničkih specifikacija propisima koji su na snazi u našoj zemlji (npr. tehnički standardi za svjetla za automobile su drugačiji ovdje nego u SAD, pa ih je na polovnim američkim vozilima potrebno prilagoditi), što takođe znači veće troškove homologacije.

Zvanično kupovina automobila iz druge države članice EU naziva se nabavka vozila, a kupovina iz zemalja nečlanica uvoz.

U nastavku uglavnom opisujemo proces kupovine i nabavke vozila u EU, koji je kod nas najčešći, a procedure uvoza iz drugih zemalja mogu se razlikovati ovisno o pojedinoj zemlji.


Gdje plaćate PDV ako kupujete vozilo u inostranstvu?

Za novi automobil iz inostranstva morate platiti PDV u zemlji u kojoj ćete ga registrovati. Ukoliko kupujete novo vozilo kao fizičko lice od pravnog lica u Njemačkoj ili nekoj od drugih zemalja EU, PDV te zemlje će već biti uključen u cijenu. Dakle, ako plaćate PDV u zemlji kupovine i u zemlji registracije, imate pravo na povraćaj od prodavca ili poreske uprave u zemlji u kojoj ste kupili vozilo.

Ukoliko polovno vozilo kupujete od drugog fizičkog lica, cijena će biti bez PDV-a.

U slučaju kupovine van zemalja članica EU, carina, PDV, porez na motorna vozila (DMV) i homologacija se plaćaju i za nove i za polovne automobile.

Koja dokumenta treba da pribavite kada kupujete vozilo u zemljama EU?

Kada vozilo koje želite da registrujete u BiH kupujete u drugoj državi članici EU, morate pribaviti sljedeće originalne dokumente (ili njihove ovjerene kopije):

  • dokaz o kupovini vozila, odnosno fakturu prodavca (ili kupoprodajni ugovor ako kupujete od fizičkog lica);
  • važeću ispravu o registraciji ili saobraćajnu dozvolu (oba dijela, ako je dokument iz dva dijela), ako je vozilo već registrovano;
  • sertifikat o usklađenosti vozila (certificate of conformity – COC) za neregistrovana nova vozila, kao i za polovne automobile u cilju utvrđivanja podataka o vozilu.

Sa ovim dokumentima podnesite zahtjev nekoj od ovlašćenih stručnih organizacija za nabavku vozila iz EU. Ako kupujete polovno vozilo koje nema ni jednu evropsku homologaciju, potrebna su vam i dokumenta sa tehničkim podacima o vozilu i dokazi o usklađenosti sa tehničkim specifikacijama ili ekvivalentnim propisima (homologacije sastavnih dijelova, nacionalna potvrda o usklađenosti, potvrda tehničke službe prijavljene

Šta je homologacija?

Homologacija je izjava o usklađenosti vozila sa propisima. Izdaju ga ovlašćeni inspekcijski organi i uslov je za registraciju vozila u Bosni i Hercegovini. Homologacionu karticu morate predočiti pri prvoj i svakoj narednoj registraciji ili tehničkom pregledu. Ako vozilo ima kuku za vuču, a to nije upisano u homologaciji, nećete moći da registrujete takav automobil. Prvo će biti potreban upis u homologacionu karticu. Proces homologacije možete proći kod većine pružalaca usluga tehničkog pregleda.

Kako u BiH dovesti vozilo kupljeno u inostranstvu?
Ako je vozilo kupljeno u Italiji, Austriji, Belgiji ili drugim zemljama EU i dalje registrovano, potrebno ga je odjaviti od prodavca (ako je u pitanju auto kuća) ili u najbližoj administrativnoj jedinici i vlasništvo prenijeti na vas. Pri tome morate dostaviti:

  • saobraćajnu dozvolu,
  • vaš pasoš ili ličnu kartu.

Takođe ćete platiti porez na motorna vozila, a za vožnju vam je potrebno i važeće osiguranje. Ovo je obično osnovno osiguranje od autoodgovornosti, ali preporučujemo da provjerite da li vam je potrebno dodatno osiguranje. Na ovaj način dobijate privremene registarske tablice sa kojima možete uvesti vozilo u BiH.

Ukoliko auto nije registrovan, možete ga dovesti kući i specijalizovanim prevoznikom, što će biti dodatni trošak.


Kako u BiH registrujete vozilo kupljeno u inostranstvu?

Kada vozilo iz inostranstva dovozite u BiH, morate ga registrovati. Za to morate dostaviti homologaciju ili potvrdu o njegovoj usklađenosti, koju vam izdaje ovlaštena akreditovana organizacija nakon identifikacije i pregleda tehničkog stanja automobila . Zatim ćete morati da platite porez na motorna vozila (DMV), čiji iznos zavisi od vrste automobila. Kriterijumi za utvrđivanje poreske osnovice su:

  • vrsta pogonskog goriva;
  • emisije ugljen-dioksida kod kombinovane vožnje izražene u gramima po kilometru (g/km);
  • snaga motora izražena u kilovatima (kW);
  • ekološka kategorija koja definiše EURO emisioni standard.

Pažnja: Procjenu vrši ovlašćeni poreski organ. Nije neophodno da će visinu DMV-a (i bilo kakvih izuzetaka – na primjer vozila za prevoz porodica sa najmanje troje djece, za prevoz osoba sa invaliditetom, oldtajmera, sportskih vozila …) procijeniti na isti način kao i informativna tabela koju nudi FURS.

Da li se osiguranje polovnog automobila kupljenog u inostranstvu razlikuje od osiguranja polovnog automobila kupljenog u BiH?

Povremeno dolazi do odstupanja prilikom sklapanja kasko osiguranja, jer vozila iz inostranstva mogu imati različitu osnovnu i dodatnu opremu, što je bitno za obračun premije kasko osiguranja i ispravnu uplatu premije osiguranja u slučaju nastanka štetnog događaja.

Kako možete osigurati oštećeno ili slupano vozilo kupljeno u inostranstvu?
Prije sklapanja obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, morate osigurati da je oštećeno vozilo propisno popravljeno i u voznom stanju. Samo na taj način moći ćete da sklopite obavezno osiguranje od autoodgovornosti, koje je uslov za registraciju vozila, kao i dodatno kasko osiguranje i osiguranje auto asistencije. Posebno možete sklopiti i kasko osiguranje za vozilo sa manjim štetama koje su evidentirane na polisi osiguranja i koje se uzimaju u obzir prilikom isplate šteta nastalih u periodu važenja osiguranja.

Gde možete sklopiti osiguranje za automobil kupljen u inostranstvu?

Pristupačno osiguranje automobila uvezenog iz inostranstva može se sklopiti u poslovnicama i kod zastupnika Triglav Osiguranja.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter