Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Zaštita od sunca

Da li volite da upijate tople zrake sunca? Ne zaboravite na pravilnu zaštitu. Visoke temperature i prekomjerno izlaganje suncu mogu izazvati brojne zdravstvene probleme. Kako ih izbjeći i brinuti o svojoj koži ljeti, objašnjava renomirana dermatološkinja Jasmina Demšar.

Sunce donosi blagodeti, ali može izazvati i probleme

Sunce ima snažan uticaj na zdravlje, a posebno na kožu. Uz neadekvatnu zaštitu, izlaganje suncu i UV zračenju može dovesti do razvoja različitih stanja i bolesti kože, kao što su:

  • opekotine od sunca,
  • starenje kože – čak 80 odsto bora je uzrokovano UV zračenjem,
  • rak kože – sunce izaziva 90 odsto svih slučajeva,
  • druga stanja i bolesti kože – alergija na sunce, pigmentne mrlje.

Maligni melanom može se javiti na bilo kom delu kože i najčešći je tip raka kod oba pola na našem podneblju.

Ne treba zaboraviti da sunce ima pozitivan efekat na zdravlje. Određene bolesti (npr. psorijaza) takođe se leče sunčevom svetlošću, tj. određenim spektrom sunčeve svetlosti koji nije kancerogen, a taj postupak se naziva fototerapija. Sunčeva svetlost jača imuni sistem i na taj način slabi imunološke bolesti.

Sunce, takođe, ima značajan uticaj na proizvodnju vitamina D, koji se uglavnom proizvodi u koži. Utiče generalno na dobro stanje organizma, kao i cirkadijalni ritam (tj. ritam koji određuje da smo budni tokom dana i da spavamo noću).

Kako se zaštititi od sunca?

Da biste izbegli negativne efekte sunca, savjetujemo da svakodnevno nanosite kremu za sunčanje na izložene dijelove kože (lice, dekolte, ruke…), čak i kada vremenska prognoza možda nije najbolja. Nosite šešir ili kapu i sunčane naočare i, ako je moguće, izbjegavajte sunce između 10 i 16 časova, kada je UV zračenje najjače.

I kad je oblačno i kada možda vjerujete da vas sunce neće opeći, morate se pobrinuti za odgovarajuću zaštitu pošto UVA zraci prodiru i kroz oblake.

Kada idete u planine, trebalo bi da budete posebno oprezni. Jačina sunčevih zraka se povećava s nadmorskom visinom, tako da je zaštita kože od sunca na planinama još važnija. Međutim, ne treba zaboraviti na kvalitetne sunčane naočare.

Opekotine od sunca povećavaju šanse za razvoj raka kože za dva do tri puta, tako da je prevencija izuzetno važna.

Kako odabrati kremu za sunčanje?

Na raspolaganju su dve vrste krema za sunčanje:

  1. Mineralne ili fizičke kreme za sunčanje – ostaju na koži kao bijeli sloj i sunčevi zraci se odbijaju od njih. Ove kreme ne prodiru u telo, tako da su veoma pogodne i za decu.
  2. Hemijske ili organske – sadrže molekule koji se pretvaraju u toplotu pod uticajem UV svetlosti, čime se sprečava prodiranje UV zraka dublje u kožu.

Koliko kreme za sunčanje vam je potrebno?

SPF oznaka je zaštita od UVB zraka i označava koliko dugo možete biti na suncu dok vas ne opeče.

Pod pretpostavkom da opekotine izaziva 10 minuta sunčanja, ako nanesete kremu za sunčanje koja ima oznaku SPF 5, to znači da možete biti na suncu 50 minuta (5 * 10 minuta), a onda ćete dobiti opekotine. Ove informacije vam ne govore mnogo, jer je takođe veoma važno koliko kreme zapravo nanosite na kožu. Ako želite takav zaštitni faktor kao što piše na kremi, potrebno je na kožu nanijeti 2 mg po kvadratnom centimetru.

Preporučuje se da budete na suncu samo trećinu predviđenog vremena prije ponovnog nanošenja kreme.

Dakle, nije važan samo izbor kreme za sunčanje već i da je nanesete dovoljno. Ali koliko je dovoljno?

1 kašika kreme za sunčanje za:

  • abdomen i dekolte,
  • leđa
  • jednu nogu.

Pola kašike za:

  • jednu ruku,
  • lice.

Preventivni samopregled kože

Da biste sprečili ozbiljnije komplikacije i kožne bolesti, ne zaboravite na samopregled. Posmatrajte mladeže na koži jednom mesečno, ne samo na svojoj nego i na koži svojih najmilijih. Često promjene na koži pre možete da primjetite kod drugih nego kod sebe.

Svaku ranu, bez obzira na to koliko malu, bubuljicu ili drugu kožnu leziju koja ne zaraste u roku od tri nedelje, morate hitno pokazati dermatologu.

Čuvajte svoju kožu, a ako primetite nešto sumnjivo, obratite se ljekaru. Ukoliko na odmor idete u inostranstvo, ne zaboravite da ugovorite polisu putnog zdravstvenog osiguranja.

Polisu putnog osiguranja možete da kupite online na Triglav web shopu

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter