Bolje je zamijeniti neefikasne brisače nego rizikovati smanjenu vidljivost.
Ako brisači ne rade kako treba, to nije isto kao istrošen akumulator, probušena guma ili pregrijana rashladna tećnost. Ali vožnja po kiši ili snijegu sa neefikasnim brisačima je zamorna, pa čak i opasna. Kada ih zamijeniti i šta izbjegavati kako ih ne biste prebrzo uništili?
Postoje dvije vrste brisača. Klasični brisači imaju metalni nosač na koji je pričvršćena fleksibilna, osjetljiva guma. Noviji aerodinamični brisači su ravniji, a njihova guma cijelom površinom pritišće vjetrobransko staklo, zbog čega su tiši i efikasniji.
Koliko dugo će besprijekorno obavljati svoj zadatak, u velikoj mjeri ovisi o kvaliteti spomenute gume. Brisači moraju napraviti mnogo pokreta kada padaju kiša ili snijeg, pa su podložni mehaničkim oštećenjima. Iako su oštećenja mikroskopska, brisači na kraju prestanu da brišu kako treba. Osim toga, guma brzo stari i postaje sve tvrđa. Zato je dobro da guma ima dodatni grafitni ili teflonski premaz, koji osigurava optimalno brisanje.
Kada je vrijeme da zamijenite brisače?
Stručnjaci kažu da bi brisače trebalo mijenjati svake dvije godine, ali svakako kada primijetite bilo koji od sljedećih znakova: brisači se mrljaju, zamagljuju, preskaču ili čak škripe.
Više je faktora koji uzrokuju trošnje brisača:
- Brisanje zaleđenog stakla: Fina guma brisača može se brzo oštetiti ako ih koristite za brisanje smrznutog stakla. Za odmrzavanje vjetrobranskog stakla, bolje je koristiti tečnost protiv smrzavanja i odgovarajuću strugalicu.
- Brisanje po suhom staklu: Između gume i stakla dolazi do jakog trenja koje uništava gumu. Ako želite očistiti vjetrobransko staklo, aktivirajte prskanje tečnosti za ispiranje stakla, da brisači ne rade na suhom staklu.
- Ptičiji izmet i smola sa drveta: Gumu brisača može oštetiti kiselina iz ptičjeg izmeta. Kada je staklo jako zaprljano zbog izmeta, vožnje po makadamu ili lokvama i vožnje iza kamiona, preporučuje se korištenje izdašnih količina tekućine za čišćenje prozora kada su brisači uključeni.
- Oštećenja vjetrobranskog stakla: Ako obrišete oštećeno staklo, brisači udaraju o oštre ivice i neravnine oštećenog stakla, što počinje da oštećuje gumu brisača.
Idite kod majstora čim primjetite problem, jer na brisače nećete misliti do sljedeće kiše. A tada će vas iznervirati problemi sa vidljivošću.
Posljedice neoptimalnog rada brisača i smanjene vidljivosti najizraženije su po kiši i snijegu, pri vožnji po mraku i noću ili kada vozite prema suncu.
Oštećeni brisači mogu uzrokovati štetu
Kada se brisači oštete, vrlo lako mogu uzrokovati štetu na vjetrobranskom staklu vašeg automobila. Ako su gume na metlicama brisača stare i tvrde, na staklu stvaraju mikro-ogrebotine. Ovo može da bude velika smetnja, posebno za vrijeme vožnje na suncu. Zato vam preporučujemo da redovno mijenjate brisače jer se oštećeno staklo ne može ispolirati. Ako brisači dugo nisu promijenjeni pa se desi da metalni dio struže po staklu, to može uzrokovati veća oštećenja vjetrobranskog stakla i dovede do toga da zamjena stakla bude neophodna.
6 savjeta kako produžiti vijek vaših brisača
- Pobrinite se da je vjetrobransko staklo što je moguće čistije. Važno je redovno čistiti prljavštinu koja dolazi sa puta, posebno ptičji izmet, insekte razmazane po staklu ili smolu drveća.
- Prilikom čišćenja automobila, obrišite brisače mekom krpom ili sunđerom kako biste uklonili prašinu i prljavštinu.
- Ako dugo nije padala kiša, poprskajte vjetrobransko staklo tečnošću i uključite brisače. 5 do 10 pokreta će biti dovoljno.
- Ljeti pazite da se gume brisača “ne zapeku” na staklu. Ako vaš automobil dugo stoji na vrelom suncu, podignite brisače.
- Zimi je podjednako dobro ne dozvoliti da se gume brisača smrznu na staklu. Kada želite da pomjerite brisače, guma će pretrpjeti mikro oštećenja. Zato je čak i ako je vaš automobil zimi napolju, dobra je ideja da podignete brisače.
- Brisači su na otvorenom izloženi vremenskim prilikama (jakoj hladnoći i vrućini), UV zracima, snijegu i smrzavanju, te prljavštini. Naravno, bolje je da auto stoji u garaži nego na otvorenom, i brisačima je također bolje u garaži.
Izvor: Vse bo v redu