Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Kako da podržite dijete kada bira srednju školu?

Uzmite u obzir djetetove želje i budite uz njega.

Upis u srednju školu je jedna od ključnih prekretnica u odrastanju tinejdžera. To je i jedinstven izazov za roditelje, jer je tanka linija između savjetovanja djeteta na tako važnoj prekretnici u životu i donošenja odluke umjesto njega. Za savjet kako postupiti, pitali smo stručnjaka, specijalistu psihijatrije dr Petru Jelenko Rota.

Opšte, stručno i tehničko obrazovanje? Gimnazija koja je odlična osnova za nastavak školovanja na univerzitetskom nivou, ili stručna, ili tehnička škola koja utire brži put ka zanimanju i zapošljavanju? Svake godine ova pitanja postavlja čitava generacija učenika osnovnih škola i njihovih roditelja, razmišljajući o upisu u srednju školu. Neki već imaju odgovor, dok drugi i dalje prikupljaju informacije i razmatraju različite opcije. Možda ste i vi među njima.

Slušajte šta će vam reći u školama

Informišite se na vreme, saslušajte šta imaju da kažu srednje škole koje su odlučile da se predstave osnovcima. O nastavnom programu, predmetima i mogućnostima karijere obavjestite se putem sajta i materijala koji objavljuju škole. Učenicima osnovnih škola mogu da pomognu i orijentacioni upitnici, dok nastavnici i školski psiholozi takođe igraju važnu ulogu u donošenju odluke o upisu u srednju školu. Čak i ako je vaše dijete već odlučilo gdje će se upisati, nastavite da se informišete.

Zašto? Ako u školama ima više kandidata nego slobodnih mjesta, prioritet u školama u Bosni i Hercegovini dobijaju oni koji imaju više bodova stečenih na osnovu postignutog uspjeha u VI, VII i VIII razredu, uspjeha na završnom ispitu i uspjeha na takmičenjima. Možda vaš budući srednjoškolac neće imati dovoljno bodova za školu s prvog mjesta njegove liste želja, zato je dobro imati informacije o alternativama.

Tinejdžer koji raste je osjetljiv, treba ga razumjeti

Period prije upisa u srednju školu je stresan za cijelu porodicu. Neki roditelji potpuno preuzmu uzde u svoje ruke, drugi odluku prepuštaju djetetu. Ali svi želimo isto, da svojoj djeci obezbjedimo ono što je najbolje za njih. Kako im pomoći?

„Odluka o upisu u srednju školu je veoma važna, ali ne i prva u životu tinejdžera. Roditelji koji su uspostavili odnos povjerenja sa svojom djecom znaju šta ona žele, do čega im je stalo i u kojim oblastima su dobra. Imamo posla s mladim ljudskim bićem koje želi da misli i živi bar malo na svoju ruku. Tako je i kada se bira škola i profesija. Mozak u ovim godinama još uvek sazrijeva, tinejdžeri tek počinju da uče o svijetu oko sebe. Ne možemo očekivati da će, dok još uvek razvijaju apstraktno razmišljanje i predviđanje dugoročnih posledica, moći baš precizno da isplaniraju svoj životni put”, objašnjava specijalista psihijatrije dr Petra Jelenko Rot.

Ne držite predavanja, već slušajte i bolje objašnjavajte

Kako roditelji treba da razgovaraju s tinejdžerima o izboru srednje škole? Kako da im ubjedljivo objasnimo da je u pitanju važan korak?

„Ne držite im pridike. Neće htjeti to da slušaju. Tinejdžeri su uglavnom već uključeni u svoju vršnjačku grupu, a mišljenje roditelja nekima može biti poslednja briga. O izboru srednje škole mnogo razgovaraju na časovima, a mogu da se okrenu i školskim savjetnicima. Kod kuće, pričajte s njima kada ste smireni. Pokušajte da im kažete kako ste i vi ili neko koga vaše dijete poznaje i cijeni prolazili kroz ovaj period – osim ako, naravno, ne ponavljate istu priču po pedeseti put”, kaže dr Jelenko Rot.

Roditelji djece koja se nisu odlučila za određenu srednju školu ili još uvek nisu zainteresovana za to, mogu da se nađu u velikoj nevolji zbog osjećaja bespomoćnosti. Tinejdžeri razmišljaju sami, ne sagledavaju posljedice na isti način kao njihovi roditelji i možda im se na taj način odupiru. Mnogi se takođe i plaše jer započinju novo poglavlje u životu. Roditelji mogu da pomognu djeci da prepoznaju šta ih zaista čini srećnim, u čemu su dobri i šta će biti srećni — ili bar ne s previše otpora — da uče.

„Pozitivna afirmacija, dobro samopoštovanje, čak i vrijeme koje će dijete imati za hobije i druženje: imajte ovo na umu kada tražite pravu školu. Tako će kroz četiri srednjoškolske godine biti manje problema, kolaborativnog učenja i sukoba”, kaže ekspert, i dodaje da se roditeljima stavlja na dušu ako se dijete stidi zbog toga što nije u „najboljoj” ili najpoželjnijoj školi.

Školu birate za dijete, ne za sebe

„Voljeli bi smo da budemo ponosni na naše dijete, željeli bi smo da se hvalimo njime, da mu priuštimo sve najbolje u životu. Poredimo se s drugima jer igramo igru ‘Ja sam rejting’. Teško je bezlično prihvatiti uspjeh ili neuspjeh djeteta (za koji imamo sopstvene kriterijume) jer ga doživljavamo kao sopstveni”, upozorava dr Petra Jelenko Rot. Međutim, ona naglašava da roditeljske ambicije, društvene norme ili čak konkurencija ne bi trebalo da budu kriterijum za izbor srednje škole.

„Ne insistirajte po svaku cijenu na sopstvenom izboru škole, umjesto na izboru svog djeteta, jer se ta cijena može pokazati kao previsoka.”

Budite radoznali. Pokušajte da vidite svoju bebu kao da ste je vidjeli prvi put, a ne kao da vam je sve već jasno. Ovom mladom biću ste još uvek potrebni, umiruju ga stabilnost i predvidljivost doma kojem se vraća. Ali je takođe dovoljno staro da više ne treba mi da odlučujemo umjesto njega.

A ako ne bude teklo sve po planu? Srednja škola je važan korak, ali dijete ima drugu šansu ako se ispostavi da prva odluka nije bila prava. Ovo, naravno, nije optimalno, ali je bolje od stresa koji škola može da izazove cijeloj porodici. Ako su glavna tema razgovora samo ocjene, ispitivanja i testovi, a neuspjeh narušava samopouzdanje tinejdžera, onda je bolje ponovo razmisliti i, možda, iskoristiti mogućnost promjene srednje škole.

U septembru će novo srednjoškolsko okruženje donijeti novo društvo i druženje, kao i nove izazove…

Odluka o upisu u srednju školu nije laka. Ali bi trebalo da je lakše donijeti odluku o adekvatnom osiguranju. Osiguranjem od nezgode za djecu i mlade obuhvaćene su posljedice nesreća u školi, tokom slobodnog vremena, kao i tokom odmora kod kuće ili u inostranstvu.

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter