Sve ce biti uredu | Triglav.ba

Izbjegavajte rupe i oštećenje vozila

Rupe na cesti mogu ozbiljno oštetiti vaše vozilo. Savjetujemo vam kako voziti kako biste ih izbjegli.

Vremenski uticajii i razna opterećenja mogu napraviti dublje rupe, koje se nazivaju i udarne rupe na cesti. Ako tokom vožnje naletite na njih, možete ozbiljno oštetiti svoje vozilo.

Niske temperature, snijeg, led, bljuzgavica, susnježica, so (ili mješavina soli i otopine hlorida) zimi na mnogim mjestima oštećuju ceste i uveliko povećavaju rizik od nesreća. Za Sloveniju nema službenih podataka, ali možemo pomoći statistikom iz inostranstva: u TÜV Rheinlandu, nezavisnoj međunarodnoj organizaciji za provjeru, ispitivanje i sertifikaciju, procijenili su da navedeni faktori svake godine utiču na trećinu svih cesta u Njemačkoj.

Ali udarne rupe ne uzrokuju samo zimski uslovi. Situaciji su pridonijele i poplave u ljeto 2023. godine, barem u Sloveniji, zbog kojih su mnoge saobraćajne veze bile oštećene. Ponegdje su udarne rupe na cesti uzrok prevelikog opterećenja saobraćajnica, no nažalost one su i posljedica grešaka u projetkovanju ili asfaltiranju.

Kako izbjeći zamke?


Ne samo zbog rupa, već i zbog sigurnosti svih učesnika u saobraćaju, prvi i najjednostavniji korak je naravno, vožnju uvijek prilagoditi propisima, signalizaciji i uslovima na cesti.

Provjerite pritisak u gumama vašeg vozila: ako nisu pravilno naduvane, veća je vjerovatnoća da ćete ih oštetiti kada pređete rupu.

Ako primijetite da je cesta u lošijem stanju, smanjite brzinu i držite razmak između vozila. To će vam dati bolje šanse da na vrijeme uočite rupu na cesti i sigurno je izbjegnete. Ukoliko to nije moguće, stručnjaci savjetuju da se preko rupe vozi polako bez kočenja. Ovakav način vožnje smanjuje mogućnost oštećenja šasije.

Kolika je šteta na vozilu od rupa?


Gume se najčešće oštećuju pri naletima na rupe (posljedica može biti npr. probušena guma), a brzo se mogu pojaviti i oštećenja na felugama.

Udarac biciklom najčešća je posljedica rupa na cesti.

Kod jačih udaraca može se dogoditi i nešto gore: stradaju šasija, upravljački mehanizam i vodilice točka (stupa volana, završne kape, zglobovi, amortizeri), a u rjeđim slučajevima može se i odvojiti točak.

U najgorem slučaju, nalet na udarnu rupu može dovesti i do velike prometne nezgode oštećenim vozilima i putnicima, kada zbog gubitka kontrole vozilo sklizne sa ceste ili ga zanese drugo vozilo ili prepreka na ili pored ceste.

Koliki su troškovi oštećenja vozila zbog rupa i ko ih plaća?

Sanacija oštećenja koja nastaju kao posljedica udara u rupu nije jeftina. Zbrojite cijenu gume, troškove njezine zamjene i optike, dodajte, novi nastavak volana, i već govorimo o nekoliko stotina eura.

Ako je šasija oštećena ili ako, kao što smo spomenuli, odlijepi točak, troškovi su još veći – u takvim slučajevima više nije riječ o stotinama, već hiljadama. A ko pokriva tu štetu?

  • Naknada troškova zbog rupe na cesti
  • Ako se pokaže i dokaže da:
  • poštovali ste sve prometne propise,
  • prilagodili ste vožnju trenutnim prometnim uslovima i stanju na cestama,
  • ipak, udarna rupa bila je potpuno neočekivana za vas i
  • nisi to mogao izbjeći

Operater ili održavaoc ceste mogao bi biti odgovoran za štetu. To znači da biste trebali tražiti naknadu u sudskom postupku. Takvi se postupci u praksi pokreću (inače, u njima se, među ostalim, i vještačenjem utvrđuje jda li je rupa odgovarala definiciji, odnosno bila je duboka najmanje pet centimetara), no vrijeme u kojem se odvijaju i ishod nije jasan ili garantovan unaprijed.

Pa ko pokriva štetu u slučaju oštećenja gume zbog rupe na cesti?

Troškove štete nastale rupama na cesti snosi vlasnik vozila, ako ima kasko osiguranje, osiguravajuća kuća.

Kasko osiguranjem vozila u svakom slučaju – dakle čak i kad previdite rupu ili podcijenite njezinu opasnost – možete osigurati barem finansijsku sigurnost u slučaju eventualne štete. Bez obzira na to da li ste vozilo oštetili udarom u rupu (uzrok štete je udar vozila) ili ste je pokušali izbjeći i time izazvati sudar (uzrok štete je dakle prometna nezgoda), šteta je pokrivena opštim osiguranjem automobila.

Što rupe znače za vozače i putnike u vozilima?

Vožnja cestom s rupama ne samo da je neugodna, već i opasna za vozače i putnike, posebno motocikliste, koji su na svojim vozilima i najviše izloženi. Stoga je zaštitna oprema uz obaveznu kacigu vrlo važna za sigurnost motociklista, a svi vozači motornih vozila rizik mogu smanjiti povećanjem sigurnosnog razmaka i pojačanim oprezom na dionicama gdje je cesta oštećena.

U teškim prometnim nesrećama zbog rupa na cesti mogu stradati vozači i putnici u vozilu. Počinioci pokrivaju troškove tjelesnih ozljeda ostalim učesnicima takve nezgode obveznim osiguranjem od automobilske odgovornosti, a za pokrivanje vlastitih troškova oporavka i rehabilitacije preporučujemo sklapanje AO+ osiguranja vozača i osiguranja od nezgode.