Šta sve morate znati ako želite prijaviti štetu po turističkom osiguranju.
Zašto je važno koje ste kombinacije opasnosti turističkog osiguranja izabrali? Da biste se brzo i jednostavno riješili nevolje u slučaju da se razbolite, ukradu vam prtljag ili vam ukradu dokumente i platne kartice. Pojašnjavamo ključne korake kako prijaviti štetni događaj po turističkom osiguranju.
Ne cijena, već pokrića
Kada donosite odluku o pokrićima turističkog osiguranja, nemojte razmišljati samo o cjenovno najpogodnijoj opciji. Zapitajte se kojim ćete sve rizicima biti izloženi tokom putovanja.
Turističko osiguranje pokriva šest grupa opasnosti (A, B, C, D, E i F) koje možete kombinovati prema vašim potrebama. Za ugovaranje turističkog osiguranja potrebno je izabrati bar dvije grupe opasnosti. Izuzetak je jedino opasnost F (osiguranje otkaza turističkog putovanja), koju možete osigurati u kombinaciji sa osiguranjem od nezgode (opasnost B).
Opasnost A – Pokriveni su troškovi spašavanja i prevoza vozila, prtljage i putnika ako ste učesnik u saobraćajnoj nezgodi ili vam se auto pokvarilo.
Kad od kuće krenemo automobilom, mnogi od nas pomisle: «Šta ako mi se auto na putu pokvari? Šta uraditi u slučaju saobraćajne nesreće?» A odgovor je tako jednostavan. Samo se treba osigurati. Jer, osiguravač će vam nadoknaditi troškove spašavanja i vuče, odnosno prevoza vozila do najbližeg odgovarajućeg servisa u visini do 5.000,00 KM i troškove 257.00 KM za korištenje nadomjesnog vozila za vrijeme dok Vaše vozilo nije popravljeno. Ako po mišljenju servisa vozilo nije u mogućnosti osposobiti za vožnju, osiguravač će vam nadoknaditi troškove prevoza vozila do stalnog prebivališta u visini do 1.000,00 KM. Isto tako su pokriveni i troškovi prevoza putnika i prtljaga do mjesta putovanja ili stalnog prebivališta do 500,00 KM.
Opasnost B – Pokriveni su troškovi nužnog liječenja i troškovi prevoza umrlog osiguranika, a osigurani ste i od posljedica nezgode u slučaju smrti i trajnog invaliditeta.
Na odmoru ili putovanju susrećemo se s raznim opasnostima koje nas neprestano ugrožavaju. Triglav Osiguranje će Vam nadoknaditi troškove nužnog liječenja ako se razbolite ili se u nezgodi povrijedite, te pokriti troškove prevoza umrlog osiguranika u mjesto prebivališta u iznosu do 5.000,00 KM. Isplatićemo osiguranu sumu u visini 10.000,00 KM za eventualni trajni invaliditet kao posljedicu nezgode, te osiguranu sumu u visini 5.000,00 KM u slučaju smrti usljed nezgode.
Opasnost C – Pokrivena je šteta zbog krađe, provalne krađe, razbojništva ili oštećenja prtljage i ličnih stvari.
Već sama pomisao na krađu ili razbojništvo nije ugodna, a sve to postaje još beznadnije ako nam se to dogodi na odmoru ili putovanju, kad smo na takve neugodnosti još osjetljiviji. Ipak, ako smo osigurani, i takve situacije podnosimo lakše, jer će osiguravač u slučaju krađe prtljaga i ličnih stvari, kao i u slučaju da budu oštećeni, nadoknaditi štetu do iznosa 1.500,00 KM, a kod porodičnog/obiteljskog osiguranja do 3.000,00 KM.
Opasnost D – Pokrivena je vaša odgovornost, znači troškovi koje nehotice prouzrokujete trećim osobama.
Može vam se dogoditi da će drugi od Vas zahtijevati nadoknadu štete koju ste prouzrokovali nehotice, a koja za posljedicu ima ozljede osoba ili oštećenje stvari. Ako niste baš srušili Ajfelov toranj ili potopili Kraljevsku mornaricu, možete biti mirni. Eventualne odštetne zahtjeve trećih osoba jednostavno ćete prepustiti osiguravaču, koji će umjesto vas podmiriti štetu u visini do 10.000,00 KM.
Opasnost E – Pokriveni su troškovi prekida putovanja, odnosno kasnijeg povratka s istog.
Zbog bolesti, nezgode ili drugih osnovanih razloga može vam se dogoditi da morate prekinuti ili produžiti putovanje, čime će nastati dodatni troškovi.
U slučaju prekida putovanja, osiguravač će vam nadoknaditi troškove za neiskorišteni dio putovanja, ako to već nije učinila turistička ili hotelska organizacija, te platiti prevoz kući. U slučaju kada zbog bolesti ili ozljede morate produžiti putovanje ili ljetovanje, nadoknadićemo Vam troškove za dodatnih pet dana. Ako ste ih proveli u bolnici, pokrivamo i troškove jedne osobe koja Vas je posjetila, a nadoknadimo joj i nastale troškove prevoza. Osiguravač pokriva stvarne troškove, najviše do ukupnog iznosa od 5.000,00 KM.
Opasnost F – Pokriveni su troškovi otkaza turističkog putovanja.
Osiguranje pokriva troškove otkaza turističkog putovanja koje kupac turističke usluge mora nadoknaditi organizatoru zbog otkaza, odnosno neučestvovanja u putovanju. Osiguravač pokriva troškove otkaza turističkog putovanja u slučaju nezgode, smrti ili pogoršanog zdravstvenog stanja osiguranika ili uže rodbine, službenih poziva i elementarnih nepogoda koje osiguraniku onemogućavaju putovanje. Troškovi su pokriveni i u slučaju kad zbog navedenih razloga putovanje otkažu osiguranikovi saputnici navedeni u istoj polici.
Predstavili smo vam pokrića turističkog osiguranja kako biste znali u kojim sve slučajevima vam je osigurana pomoć. Pogledajmo sada crne scenarije – nezgode, krađe, kašnjenja i druge neugodnosti kako biste znali šta uraditi ukoliko vam se tako nešto dogodi.
Ako se desi osigurani slučaj
Osiguranik mora obavijestiti osiguravača o nastanku osiguranog slučaja u što kraćem roku, a najkasnije 3 dana po povratku sa putovanja ili kada mu to dopusti zdravstveno stanje
Razbolite se na putu
Troškove liječenja ćete podmiriti sami, a povrat novca ćete urediti po povratku kući u vama najbližoj poslovnici.
Postupak prijave štete po putničkom zdravstvenom osiguranju ide ovako: osiguravajućoj kući priložite kompletnu medicinsku dokumentaciju i originalne račune, koje tražite prilikom plaćanja usluge.
Ispunite ovaj obrazac i priložite ga u trenutku prijavljivanja štete u poslovnici.
Ključno je da ispunite sve rubrike. Ako to ne učinite, rješavanje štetnog slučaja može trajati duže jer će vas osiguravač morati kontaktirati za informacije koje nedostaju.
Ključne informacije u obrascu su trajanje putovanja (od – do), ukupan iznos medicinskih troškova i ko je platio troškove.
Podatak da li su računi plaćeni ili ne je bitan kako bi osiguravajuće društvo znalo kome treba da uplati odštetu.
Smrt usljed nezgode
Nažalost, nezgode sa smrtnim ishodom se mogu desiti i tokom putovanja. U najgorem slučaju,o događaju biste trebali obavijestiti asistenciju Zašto? Jer će se asistencija pobrinuti za transport posmrtnih ostataka kući, a istovremeno će dobiti i važnu dokumentaciju.
Dalje je prijava ista: potrebno je ispuniti obrazac za prijavu nezgode i dostaviti ga u vama najbližu poslovnicu. Dio prijave mora biti fotokopija smrtnog lista, kao i medicinska dokumentacija koja pokazuje uzrok smrti.
Ako na polici osiguranja nije određen korisnik osiguranja za slučaj smrti, mora se proći proces ostavinske rasprave. Na temelju toga i općih uvjeta osiguranja koji čine sastavni dio police osiguranja utvrđuje se osoba koja ima pravo na isplatu naknade iz osiguranja.
Osiguranje od odgovornosti
Ne mora se na odmoru u inostranstvu nešto vama desiti. Slučajno vi sami možete nekome nanijeti štetu. Ako npr. na skijanju zbog trenutka nepažnje povrijedite drugog skijaša, i on od vas zahtijeva odštetu za tjelesne povrede – to pokriće je uključeno u turističko osiguranje. Isto tako je uključeno i ako vaše dijete sa biciklom na parkingu ogrebe parkirani automobil.
Kod zahtjeva iz odgovornosti, osiguranik mora ustupiti zahtjev osiguravaču, obavijestiti ga o mogućim sudskim mjerama ili mjerama državnih institucija, te tužbi, i prepustiti mu vođenje spora.
Bez obrasca
Za prijavu sljedećih pokrića ne postoji poseban obrazac, a postupak za prijavu je za sve isti: Osiguravaču prijavite štetni događaj, detaljno ga opišete i priložite relevantnu dokumentaciju. Prijavu pošaljete poštom ili na e-mail info@triglav.ba.
Osiguranje prtljage: Gubitak prtljage nije pokriven, pokrivena je šteta za oštećenje prtljaga ili ako je pretljaga uništena ili ukradena. Morate dokazati da su prtljaga i stvari u njoj stvarno vaša imovina, koja je bila vrijednost i starost stvari. Najlakši način da to uradite je prilaganje računa od stvari. Istovremeno, osiguravajuće društvo će trebati dokaz da ste stvarno bili u inostranstvu (npr. avio karta, račun od smještaja itd.). U slučaju krađe, morate priložiti policijski zapisnik, odnosno potvrdu o prijavi krađe policiji.
Osiguravanje troškova izdavanja novih dokumenata: Prilikom prijave priložite račune za izdavanje novih ličnih dokumenata.
Osiguranje prekida turističkog putovanja ili kasnijeg povratka sa istog: Osiguranje će trebati medicinsku dokumentaciju, dokaze o troškovima (ako su neiskorišteni, a plaćeni dani ili dodatna noćenja) kao i troškovima nastalim uslijed promjene u prevozu (nova karta ili razlika u cijeni).