Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Kada zamjeniti zimske gume ljetnjim?

Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima propisuje da motorna vozila i prikolice moraju biti opremljeni zimskom opremom od 1. novembra do 1. aprila, a u zimskim uslovima i van navedenog perioda. Dakle, da li to znači da već možemo da posjetimo prodavca guma prije kraja marta ili je bolje da sa zamjenom guma sačekamo još malo? Pitali smo stručnjake.

Promjena zimskih guma – vodite se temperaturama

Instruktor Brane Legan iz AMZS-a kaže da je na svima da odluče da li će promjeniti zimske gume odmah 1. aprila ili kasnije, ali pravilo je da su zimske gume namenjene za upotrebu na temperaturama do +7°C, a za više temperature ljetnje gume su bolje.

Umjesto da pratite kalendar, vodite se vremenskim uslovima.

Legan upozorava da u slučaju zimskih uslova vozila moraju biti opremljena zimskom opremom i poslije 1. aprila. Ukoliko temperature padnu ispod 0 stepeni Celzijusa, posebno noću i u jutarnjim satima, vozne karakteristike zimskih guma su bolje od ljetnjih.

Rijetko se dešava da snijeg padne u aprilu, ali ako padne, u našim krajevima ne zadržava se dugo. Po riječima Branka Gregorčiča iz Agencije za zaštitu životne sredine Republike Slovenije, važan faktor prilikom odluke o zamjeni guma jeste i to moramo li na put bez obzira na uslove ili možemo odložiti putovanje za nekoliko sati. „Lično, vjerovatno ću promjeniti gume krajem marta – uzimajući u obzir srednjoročne vremenske prognoze u to vrijeme, koje su prilično pouzdane do desetak dana unaprijed.”

Ako zimi zaustavite ili ometate saobraćaj zbog nedovoljne ili neadekvatne zimske opreme, policija vas može kazniti, a u slučaju saobraćajne nezgode, osiguravajuće društvo može da odbije isplatu štete.

Ako dođe do nesreće, javlja se mnogo pitanja i dilema. Da biste bili sigurni da uvek imate odgovore nadohvat ruke, preuzmite besplatnu kopiju Vodiča za slučaj saobraćajne nezogde.

„Kupiću nove zimske gume na jesen, mogu li koristiti stare i tokom ljeta?”

Vjerovatno ste sebi postavili slično pitanje. Zašto do jeseni ne iskoristiti zimske gume koje treba potpuno zamjeniti?

Brane Legan iz AMZS-a kaže da se vožnja sa zimskim gumama tokom cijele godine uopšte ne preporučuje, jer je struktura smjese od koje je zimska guma načinjena prilagođena niskim temperaturama. Na višim temperaturama gume postaju mekše, što habanje čini mnogo većim. Specijalno dizajnirana šara sa integrisanim lamelama u blokovima gazećeg sloja omogućava bolje prianjanje u snijegu i hladnim uslovima.

U vožnji tokom ostalih godišnjih doba, ove specifičnosti zimskih guma uzrokuju slabo prianjanje na putu, zbog čega se proklizavanje javlja čak i prilikom pokretanja i ubrzavanja. Međutim, sam stil vožnje se takođe razlikuje, jer ljetnje gume imaju mnogo bolje prianjanje na putu. Ovo je važno za stabilnost vozila čak i kada vozite pravo, ali posebno u krivinama i pri kočenju.

Koliko sezona gume traju?

Prije nego što krenete sa zamjenom zimskih guma ljetnjim, provjerite da li su vaše gume u dobrom stanju. Odgovarajući pritisak vazduha je od ključnog značaja za bezbjednost i vijek trajanja gume. U „Triglav auto-servisu” kažu da pritisak u gumama treba redovno provjeravati (otprilike svake dve nedelje ili najmanje jednom mjesečno) i to kada su gume hladne. Proizvođač preporučuje optimalan pritisak vazduha, koji je naznačen na unutrašnjoj strani poklopca rezervoara za gorivo ili na nosaču vrata ili je napisan u uputstvu za vaše vozilo.

Ako je pritisak u gumama prenizak, možda ćete imati problema s kočenjem, ali ćete takođe brže istrošiti gume. Na osnovu perioda upotrebe ili godine proizvodnje može se zaključiti da li su gume prestare, kaže Legan.

Kada gume dostignu četiri godine upotrebe, potrebno je razmotriti zamjenu. Maksimalni preporučen vijek guma je produžen na šest godina. Starost guma je već razlog za zamjenu, čak i kada imaju dubinu kanala gazećeg sloja od tri ili čak četiri milimetra.

„Moramo biti svjesni da gume obavljaju izuzetno važan posao obezbjeđivanja najboljeg mogućeg prianjanja na putu. One su jedini kontakt našeg vozila s putem. Naša bezbjednost tokom vožnje zavisi od njih”, kaže Brane Legan.

Izvor: Vse bo v redu.

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter