Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Sve ce biti u Redu | Triglav.ba

Nezgode na skijalištu

Kada krenete na skijanje u BiH, vjerovatno ne razmišljate o nezgodama koje bi vam se mogle dogoditi. Srećom, većina skijaških povreda nije ozbiljna, a ako vam ipak zatreba medicinska pomoć, ona je pokrivena obaveznim zdravstvenim osiguranjem. Međutim, čak i manje povrede prouzrokovane padovima mogu donijeti neočekivane finansijske komplikacije.

Najčešći uzroci nesreća na skijanju

Uzroci padova i sudara s drugim skijašima najčešće su velika brzina, nepravilno preticanje, boravak na skijaškoj stazi ili nepravilan ili neovlašćen prelazak skijaške staze, neodgovarajuća oprema, precjenjivanje skijaških sposobnosti.

Kako smanjiti mogućnost nesreća na skijanju

Poštujte pravila ponašanja na skijalištu, koja podrazumevaju poštovanje drugih korisnika ski-staze, vladanje brzinom i ponašanjem, bezbjednim izborom pravca, zaustavljanjem, preticanjem drugih, pažljivim prolaskom kroz ukrštanja staza, poštovanjem informacija, signalizacija i drugih obelježja na ski-stazi. Koristite zaštitnu ski-kacigu (koja je obavezna za djecu do 14 godina, a preporučljiva svim skijašima i borderima) i odgovarajuću, neoštećenu ski-opremu i nemojte skijati van sezone i na neuređenim terenima van obelježenih ski-staza.

Ukoliko dođe do nesreće na skijanju, nadležne službe često određuju psihofizičko stanje učesnika ili moguću intoksikaciju alkoholom, jer skijanje pod uticajem droga i alkohola nije dozvoljeno, pa je važno da budete odgovorni prema sebi i drugima na ski-stazi.

Kako obezbjediti sigurnost od nesreća na skijanju

Ako upišete obuku skijanja, provjerite da li ski-škola ima ugovoreno osiguravajuće pokriće polaznika za vreme trajanja obuke. Ovim pokrićem finansijski ste obezbjeđeni od posljedica nesrećnog slučaja za vrijeme obuke koje za posljedicu imaju povrede i smrt, a postoji mogućnost i dodatnih pokrića u vidu troškova liječenja, dnevne naknade i bolničkih dana.

U slučaju povreda kao posljedice nesrećnog slučaja u toku obuke skijanja, osiguraniku se isplaćuje procenat od ugovorene osigurane sume za invaliditet, prema Tablici za određivanje trajnog gubitka opšte radne sposobnosti zbog nesrećnog slučaja.

Troškovi liječenja pokrivaju sve stvarne i nužne troškove liječenja koje je dužan da plati sam osiguranik, a koji su posljedica povrede koja se desila za vrijeme obuke skijanja, dok dnevna naknada podrazumeva isplatu ugovorene naknade za svaki dan trajanja nesposobnosti za obavljanje redovnih radnih zadataka, a kao posljedica nesrećnog slučaja nastalog za vrijeme trajanja obuke skijanja.

Ako je ugovorena naknada za bolnički dan i potrebni su boravak i liječenje u bolnici zbog nesrećnog slučaja nastalog za vreijme obuke skijanja, isplaćuje se ugovoreni iznos za bolnički dan za svaki kalendarski dan boravka osiguranika u bolnici.

Bez obzira na to da li ste početnik ili iskusan skijaš, važno je da budete osigurani i za vrijeme korišćenja žičara, ski-liftova i uspinjača. Ukoliko pravno ili fizičko lice koje upravlja žičarom ima ugovoreno osiguravajuće pokriće za svoje korisnike, kupovinom vozne karte za vožnju prevoznim sredstvom osigurani ste od nesrećnih slučajeva koji bi se dogodili tokom čekanja na prevoz, pri ulasku i izlasku, tokom prevoza i prilikom rekreativnih aktivnosti skijanja na dan kada je kupljena vozna karta.

Ovo pokriće finansijski vas može obezbjediti u slučaju da tokom korišćenja žičara, ski-liftova i uspinjača prilikom rekreativne aktivnosti skijanja, dođe do povreda, smrti usled nezgode, troškova liječenja, kao i troškova spasavanja.

Kako postupiti u slučaju nesreće na skijalištu?

U slučaju povrede u skijaškoj nesreći, prvo pozovite medicinsku pomoć na ski-stazi ili Gorsku službu spasavanja. Ako ste nepovređeni učesnik ili svjedok nesreće, sačekajte dolazak nadležnih lica. Svaka osoba koja je svjedok ili učesnik u nesrećnom slučaju, mora da pomogne dajući uzbunu, u obavezi je da saopšti svoj identitet spasilačkoj službi, a u slučaju potrebe, na zahtjev spasioca i da pruži dodatnu pomoć.

Ako je moguće, snimite sami video ili fotografije mjesta događaja i štete i prikupite imena i adrese svjedoka događaja. Ne zaboravite da sačuvate i svoj ski-pas, odnosno kartu za korišćenje žičare, ski-lifta ili uspinjače, kao i izveštaj službe spasavanja i/ili izveštaj ovlašćene ambulante koja vam je ukazala medicinsku pomoć, kako biste imali neophodnu dokumentaciju za prijavu nesrećnog slučaja osiguravajućoj kući po završetku lečenja.

Šta ako na skijanje idete van BiH?

Ukoliko na skijanje idete u inostranstvo, ne zaboravite da prilikom ugovaranja polise putnog zdravstvenog osiguranja naglasite da ćete na putovanju skijati kako biste obezbJedili sebi pokriće troškova medicinskih usluga u slučaju eventualne nezgode na skijanju.

nezgode skijanje zima

TEST BANNER

Ne propustite!

Izbor najnovijih priča i saveta za bezbrižnu svakodnevicu.

Prijava na newsletter