Sve ce biti uredu | Triglav.ba

Zdravi zubi za zdravo tijelo

Briga o zdravlju zuba i usne šupljine značajna je jer ima veliki uticaj na cijeli organizam

U ustima postoje milioni bakterija iako su nedavno oprani zubi. Redovno pranje zuba nije dovoljno. Bakterije bi trebalo obrađivati i drugim higijenskim tehnikama, poput redovnog čišćenja zubnog kamenca i neposrednog liječenja oboljelih zuba.

Bakterije mogu putovati kroz tijelo i uticati na njegovo zdravlje i doprinijeti razvoju mnogih bolesti. Stoga se borite protiv njih.

Kada god uživate u svom omiljenom obroku, u usta stavite čitavu gomilu neželjenih mikroba – bakterija, virusa, gljivica i parazita. Počinje njihovo izuzetno brzo umnožavanje, a sa njim i mnogo štetnih efekata.

Briga o temeljnoj oralnoj higijeni i redovni, naročito preventivni pregledi stomatologa koji mogu spriječiti dugotrajno liječenje su od presudnog značaja.

Međutim, očigledno još nismo svjesni njihove važnosti, jer je samo 1% svih posjeta stomatologu preventivan, što znači da posjećujete stomatologa tek kada se problem već pojavio.

Bakterije putuju po tijelu

Stručnjaci procjenjuju da ljudsko tijelo ima otprilike isti broj ćelija i mikroba – bakterija, virusa i drugih organizama.

Za usnu šupljinu se kaže da u njoj živi oko 20 milijardi bakterija ili između 600 i 1000 različitih bakterijskih vrsta! A neke od njih mogu značajno ugroziti vaše zdravlje.

Zubi sa svojim statičkim položajem idealno su okruženje za ovu bakterijsku menažeriju, posebno ako ih ne uklanjate redovno.

Ako redovno perete zube, na jednom zubu imate do 100.000 bakterija. Inače, na jednom zubu može rasti i do milijardu bakterija, ali ni pranje zuba nije dovoljno.

Naime, bakterije žive i razmnožavaju se intenzivno u mekom i tvrdom zubnom sloju i na jeziku. Stalno se naseljavaju u zubnim brazdama i teško dostupnim interdentalnim prostorima. Tamo se šećeri pretvaraju u kiseline koje napadaju zube i parodontna tkiva.

U takvim uslovima i bez dovoljne oralne higijene, karijes ili propadanje zuba na kraju se razvija u upale desni i parodontitis, koji, ako se ne liječe, izazivaju postepeni kolaps kosti ispod zuba i posljedično njegov gubitak.

Ovde počinju problemi. Fokus bolesti nastaje u usnoj šupljini, odakle potiču mnoge bolesti koje, čini se, nemaju nikakve veze sa zubima.

Udisanjem vazduha punog mikroba i prenošenjem njegovih komponenti u krv, bakterije iz usne šupljine migriraju po tijelu. Smanjuje se opšti imunitet i povećava šansa za razvoj čitavog niza sistemskih bolesti.

Mnogi problemi mogu započeti u ustima. Naučnici su kroz brojne studije dokazali da prenos bakterija iz nezdrave usne šupljine može biti povezan sa razvojem težih zapaljenskih respiratornih oboljenja, uključujući upalu pluća i sinusitis.

Također je dokazano da ljudi koji imaju parodontitis imaju 19% veću šansu za razvoj kardiovaskularnih bolesti od onih koji to nemaju.

Smatra se da bakterije koje putuju kroz tijelo doprinose razvoju ateroskleroze, što povećava šansu za srčani udar ili moždani udar.

Bakterije se također mogu nakupljati na srčanim zaliscima i uzrokovati bakterijski endokarditis, što može dovesti do trajne srčane insuficijencije ili čak do zatajenja.

Nezdrava usna duplja također povezuje se i sa većom šansom za razvoj demencije kod starijih osoba. Prekomjerno prisustvo oralnih bakterija također pokazuje da pogoršava stanje reumatoidnog artritisa, hronične upale tkiva i organa, a posebno zglobova.

Podaci čak ukazuju da oralne bakterije doprinose komplikacijama u trudnoći, poput prijevremenog rođenja i male kilaže novorođenčeta i utiču na razvoj nekih vrsta raka, poput oralnog karcinoma koji je 12. najčešći rak u Evropi.

Stanje u usnoj šupljini također bi trebalo simptomatski analizirati. Mnoga stanja koja se razvijaju u ustima mogu ukazivati na prisustvo bolesti poput dijabetesa i Crohnove bolesti, anemije i osteoporoze.

Kako postići opšte zdravlje?

Pored pranja zuba, potrebno je redovno sprovoditi i niz drugih mjera za efikasnu oralnu higijenu: mazanje, ispiranje bezalkoholnim sredstvom za ispiranje usta, čišćenje jezika i interdentalnih prostora i redovno uklanjanje zubnog kamenca.

Preventivna njega je stoga osnova i treba uložiti u nju. Međutim, to mora ići ruku pod ruku sa blagovremenim i kvalitetnim otklanjanjem postojećih stanja: liječenjem zuba, njihovih korijena, ograničavanjem posljedica parodontitisa.

Također, redovnim liječenjem karijesa kvalitetnim plombama, vađenjem zuba koji prouzrokuju šire upale i njihovom zamjenom kvalitetnim zamjenama.

Ako predugo čekate, možda ćete morati da platite svojim zdravljem i novčanikom. Jedan od najskupljih tretmana je liječenje uznapredovalih bolesti usne šupljine.

Izvor: Vse bo v redu.