Kako zaštititi opasna mjesta u kući?
Mališani su osvajači – znatiželjno, entuzijastično i živahno otkrivaju svijet. Čim počnu puzati, žele uživati u slobodi i hvataju se za sve do čega mogu doći. A tek kada prohodaju! Ipak, oni nisu svjesni opasnosti koje im prijete. Pročitajte nekoliko savjeta mama Petre Slapar i Cice Gajić o tome kako u domu na jednostavan i jeftin način zaštititi opasna mjesta.
1.Zalijepite kablove
Kablovi su vrlo privlačni mališanima, ali teško ih je postaviti tako da istovremeno zaštitite mališane i uljepšate stan. Pokušajte sa ukrasnom ljepljivom trakom!
Trebaju vam ukrasna ljepljiva traka u boji i makaze. Odrežite 5 cm trake i preklopite je na pola. Na preklopu nacrtajte listić ili lik prema želji. Ostavite dovoljno prostora za kabl. Lik zatim izrežite, razvucite trake i zalijepite kabl.

2. Kablove svežite vezicama
Duže kablove savijte u osmicu i pričvrstite vezicom. Ljepljivim trakama i vezicama možete efikasno zaštititi kablove na stolu, pultu ili ormaru koji bi inače visili sa stola i mamili „malog šeprtlju na igru“– i na taj način na sebe povuče računar, lampu, kuhinjske uređaje i slično! Na ovaj način možete izbjeći nezgode.

3. Sredstva za čišćenje odložite na visoke police
Radoznalost ne poznaje granice. Naravno, podstičite je, ali kada šeprtljavi znatiželjnik dođe do opasnih sredstava za čišćenje, pobrinite se da ih ne može dohvatiti. Jednostavno rješenje jeste da ih odložite na dovoljno visoko mjesto do kojeg se neće moći popeti.

4. Oko ručki ormara omotajte gumice
Šta se to nalazi u ovom ormaru? Mališani znaju: šta god to bilo, vrata treba otvoriti, istražiti unutrašnjost i iz ormara izvući sav sadržaj. Šta mislite, kako bi izgledalo dječije istraživanje vaših ormara? Na što bi sve „naletio“? Koliku bi štetu mogao uzrokovati i koliko su po dijete opasni pospremljeni predmeti?
To možete jednostavno izbjeći tako da oko ručki omotate gumice. Neka ih bude mnogo pa će se mališan iscrpiti!

5. Ladice zaštitite kašikom za cipele
Ladice su posebno zanimljive jer se mališani na njih mogu osloniti. Tako se za penjanje po njima i za istraživanje privlačnog sadržaja ohrabre i oni koji još ne stoje stabilno.
Dugom kašikom za cipele možete zaštititi čak dvije ladice istodobno. Uklanjanje prepreke prevazilazi sposobnosti male djece.

6. Ladice zaštitite manjim igračkama
Male plastične igračke koje zatvorite u ladice mogu zaštititi prste mališana od modrica. Životinjice zalijepite sa unutrašnje strane ladice tako da štite djetetove prste prilikom svakog zatvaranja ladice.

7. Postavite zaštitu od pjene
Modrice na glavi mališana možete spriječiti i takozvanim pjenastim „crvom“. Nožem ili makazama odrežite željenu dužinu „crva“. Po cijeloj dužini „crva“ napravite otvor dubok oko jednog kvadratnog centimetra (u zavisnosti od debljine stola ili vrata). Zaštitu od pjene postavite na željenu površinu i tako osigurajte da udarci budu bezbolni.

8. Spriječite klizanje uz pomoć linoleuma
Stepenice za mališane predstavljaju poseban izazov kada je u pitanju razvoj motorike i ostvarivanje željenih ciljeva. Ipak, na stepenicima najbrže zadobiju povrede.
Linoleumom možete spriječiti klizanje. Odrežite traku linoleuma veličine 5 cm i presavijte ga preko ivice stepenice, iznad i ispod. Na taj način ćete omogućiti da se dijete sigurnije penje i spušta po stepenicama jer će linoleum spriječiti klizanje.

9. Zaštitite utičnice
Utičnice su posebno privlačne, ali vrlo opasne. Kako biste izbjegli udar struje, kupite posebne štitnike za utičnice. Jeftini su i jednostavno se postavljaju, a efikasni su.

10. Pobrinite se za protivklizne površine
Pokrivači ili lagani tepisi za igru na podu su opasni za djecu, posebno kada prohodaju. Kada stane na njega, može se okliznuti i pasti. Najopasniji su padovi na leđa. Želite da izbjegnete ovakve padove?
Gumena protivklizna podloga koju pričvrstite na pod omogućava nesmetanu igru. Postoje i gumene podloge protiv klizanja koje se postavljaju ispod običnog tepiha ili pokrivača – i mališan će se moći sigurno igrati, a i vi ćete biti sigurniji kad stanete na nju.